Reklama
Rozwiń
Reklama

Iran zajął statek towarowy w Cieśninie Ormuz. Izrael grozi konsekwencjami

Irańska Gwardia Rewolucyjna zajęła powiązany z Izraelem statek towarowy w Cieśninie Ormuz. Teheran kilka dni wcześniej oznajmił, że może zamknąć kluczowy szlak żeglugowy i ostrzegł, że weźmie odwet za izraelski atak na konsulat w Syrii.

Publikacja: 13.04.2024 16:05

Na statku wylądował irański helikopter

Na statku wylądował irański helikopter

Foto: AFP

Irańska państwowa agencja informacyjna IRNA poinformowała, że helikopter Gwardii wylądował na pokładzie pływającego pod portugalską banderą MSC Aries, twierdząc, że jest on powiązany z Izraelem. Następnie zmusił załogę do przepłynięcia na wody irańskie.

MSC, który obsługuje statek Aries, oświadczył, że współpracuje „z odpowiednimi władzami”, aby zapewnić jego bezpieczny powrót i bezpieczeństwo 25-osobowej załogi.

Częściowa własność izraelskiego biznesmena

MSC dzierżawi statek Aries od Gortal Shipping, spółki zależnej Zodiac Maritime. Jak podał Zodiac w oświadczeniu, za całą działalność statku odpowiada MSC. Zodiac jest częściowo własnością izraelskiego biznesmena Eyala Ofera.

Do incydentu doszło w obliczu rosnących napięć regionalnych od rozpoczęcia izraelskiej kampanii w Gazie w październiku, kiedy Izrael i jego sojusznik, Stany Zjednoczone, wielokrotnie ścierały się z grupami sprzymierzonymi z Iranem w Libanie, Syrii, Iraku i Jemenie.

Zodiac jest częściowo własnością izraelskiego biznesmena Eyala Ofera

Reklama
Reklama

Iran zagroził odwetem za izraelskie naloty na jego konsulat w stolicy Syrii, Damaszku, które miały miejsce 1 kwietnia. Zginęło wówczas siedmiu funkcjonariuszy Gwardii Rewolucyjnej, w tym dwóch starszych dowódców.

Izrael oskarża Teheran o piractwo

Rzecznik wojskowy Izraela, kontradmirał Daniel Hagari, powiedział, że „Iran poniesie konsekwencje decyzji o dalszej eskalacji tej sytuacji”. Z kolei minister spraw zagranicznych Izraela Israel Katz oskarżył Teheran o piractwo.

We wtorek szef marynarki Gwardii Rewolucyjnej Alireza Tangsiri zapowiedział, że jeśli uzna to za konieczne, może zamknąć Cieśninę Ormuz, która leży między Iranem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.

Czytaj więcej

Gorąco na Bliskim Wschodzie. Iran grozi Izraelowi. Izrael: Wtedy my zaatakujemy Iran

Analityk Hasan Alhasan z Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych ocenia, że jeśli zajęcie MSC Aries było odwetem za izraelski atak na konsulat Iranu w Damaszku. Oznacza to chęć zachowania twarzy bez szerszej eskalacji.

– Iran może próbować wykorzystać strach, że może utrudnić żeglugę przez cieśninę, korytarz o większym znaczeniu dla światowych dostaw ropy i gazu niż Morze Czerwone – powiedział. – Gdyby Iran ograniczył się do przejmowania statków handlowych powiązanych z Izraelem, zminimalizowałoby to ryzyko konfliktu na wielką skalę, ale zaszkodziłoby jego wiarygodności – dodał.

Polityka
Rzecznik Kremla napomina Polskę: W G20 nie ma miejsca na wypaczenia i politykę
Polityka
KE reaguje na zakaz wjazdu do USA dla pięciorga Europejczyków. Wśród nich unijny komisarz
Polityka
Donald Trump wchodzi na pomnik prezydenta Kennedy’ego
Polityka
„Zestaw danych 8”. Są nowe dokumenty w sprawie Jeffreya Epsteina
Polityka
Czy politycy niemieckiej AfD zbierają informacje cenne dla rosyjskiego wywiadu?
Materiał Promocyjny
W kierunku zrównoważonej przyszłości – konkretne działania
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama