W izraelskim ataku zginęli synowie i wnuki przywódcy Hamasu (WIDEO)

Isma’il Hanijja, przywódca Hamasu, stracił trzech synów w izraelskim ataku powietrznym na Strefę Gazy - informuje Hamas i rodzina przywódcy organizacji, która rządzi enklawą od 2007 roku.

Publikacja: 11.04.2024 05:30

Zaatakowany przez Izrael samochód

Zaatakowany przez Izrael samochód

Foto: AFP

Izraelska armia potwierdziła przeprowadzenie ataku, w którym wzięła na cel synów Isma’ila Hanijji. Izrael twierdzi, że byli oni członkami zbrojnego ramienia Hamasu.

Hamas: Zginęli synowie przywódcy Hamasu i ich dzieci. Izrael nie potwierdza śmierci dzieci

Synowie przywódcy Hamasu — Hazem, Amir i Mohammad — zginęli, gdy samochód, którym się poruszali, został zbombardowany na terenie obozu Al-Szati. W ataku miało też zginąć czworo wnucząt przywódcy Hamasu — trzy dziewczynki i chłopiec — twierdzi strona palestyńska. Tej ostatniej informacji nie potwierdza strona izraelska.

Czytaj więcej

Zawieszenie broni w Strefie Gazy. Hamas ma problem ze spełnieniem warunków

W Strefie Gazy od 7 października trwa wojna, wywołana przez Hamas, który niespodziewanie zaatakował tego dnia Izrael, co pociągnęło za sobą izraelską operację odwetową.

Isma’il Hanijja, który przebywa w Katarze, prowadzi działania dyplomatyczne na arenie międzynarodowej w imieniu Hamasu. W wojnie, która rozpoczęła się 7 października zniszczony został w nalocie z listopada 2023 roku jego rodzinny dom.

Isma’il Hanijja o śmierci synów: Ich krew nie jest droższa niż krew innych

- Krew moich synów nie jest droższa niż krew naszych rodaków — powiedział 61-letni Hanijja, który ma być ojcem 13 synów i córek. Lider Hamasu rozmawiał z telewizją Al Jazeera.

Czytaj więcej

Atak izraelskich dronów w stolicy Libanu. Zginął zastępca przywódcy Hamasu

Synowie przywódcy Hamasu mieli zginąć w czasie odwiedzania członków rodziny w pierwszym dniu muzułmańskiego święta Id al-Fitr.

Do ataku doszło po tym, jak we wtorek Hamas poinformował, że analizuje izraelską propozycję zawieszenia broni w trwającym od ponad sześciu miesięcy konflikcie. Hamas sygnalizował jednak, że propozycja jest „bezkompromisowa” i nie spełnia żadnych warunków stawianych przez Palestyńczyków.

- Nasze żądania są jasne i konkretne i nie będziemy czynić w tym zakresie ustępstw. Wróg ulega złudzeniom, jeśli sądzi, że biorąc na cel moich synów, w kulminacyjnym momencie negocjacji, przed wysłaniem odpowiedzi przez nasz ruch, zmusi Hamas do zmiany stanowiska – oświadczył Hanijja.

Najstarszy syn przywódcy Hamasu potwierdził we wpisie na Facebooku, że jego bracia zginęli w ataku. „Dziękujmy Bogu, który uhonorował nas męczeństwem moich braci, Hazema, Amira i Mohammada i ich dzieci” - napisał Abdel-Salam Hanijja.

Hamas domaga się, aby porozumienie o zawieszeniu broni oznaczało de facto zakończenie izraelskiej operacji wojskowej i wycofanie izraelskiej armii ze Strefy Gazy oraz zgodę na powrót uchodźców do swoich domów w enklawie. Tymczasem Izrael stoi na stanowisku, że będzie kontynuował ofensywę aż do zniszczenia Hamasu.

Izrael uważa całe kierownictwo Hamasu za członków organizacji terrorystycznej.

Reuters zaznacza, że nie jest jasne jaka była wiedza Isma’ila Hanijji na temat planów dotyczących ataku na Izrael 7 października, który został zaplanowany i przeprowadzony przez radę wojskową Hamasu w Strefie Gazy. Niektórzy przedstawiciele Hamasu poza granicami enklawy byli zaszokowani momentem i skalą uderzenia na Izrael, w którym zginęło ok. 1 200 mieszkańców tego kraju, a 253 zostało uprowadzonych do Strefy Gazy jako zakładnicy.

Izraelska armia potwierdziła przeprowadzenie ataku, w którym wzięła na cel synów Isma’ila Hanijji. Izrael twierdzi, że byli oni członkami zbrojnego ramienia Hamasu.

Hamas: Zginęli synowie przywódcy Hamasu i ich dzieci. Izrael nie potwierdza śmierci dzieci

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 815
Konflikty zbrojne
Jak duże jest rosyjskie zagrożenie? Niemieccy politycy przestrzegają, obywatele się nie boją
Konflikty zbrojne
Ukraina upamiętnia ofiary ludobójstwa na Tatarach krymskich
Konflikty zbrojne
Rosjanie po raz pierwszy skutecznie uderzyli w Starlinki. Ukraińska brygada "oślepiona"
Konflikty zbrojne
Ukraina prosi USA o pomoc w namierzaniu celów w Rosji. Chce uderzyć własną bronią