Białoruś w całym kraju testuje obronę terytorialną

Agencja BiełTA podaje, że w całej Białorusi trwa testowanie funkcjonowania obrony terytorialnej.

Publikacja: 02.04.2024 16:13

Na Białorusi trwa sprawdzanie obrony terytorialnej

Na Białorusi trwa sprawdzanie obrony terytorialnej

Foto: BelTA

Finałowym etapem testów będą ćwiczenia dowódcze i sztabowe z zakresu realizacji zadań obrony terytorialnej i współdziałania z jednostkami wojskowymi Sił Zbrojnych Białorusi. 

Białoruś testuje obronę terytorialną w obwodzie mińskim

O ćwiczeniach obrony terytorialnej poinformował szef departamentu obrony terytorialnej, zastępca szefa Sztabu Generalnego płk Dmitrij Streszyński.

Czytaj więcej

Andrzej Poczobut. Ofiara dla większej sprawy

Obrona terytorialna jest testowana w ramach sprawdzenia gotowości bojowej Sił Zbrojnych Białorusi. W obwodach grodzieńskim i homelskim sprawdzanie obrony terytorialnej weszło w ostateczną fazę, czyli etap ćwiczeń dowódczo-sztabowych.

We wtorek rozpoczęło się testowanie obrony terytorialnej obwodu mińskiego. w rejonie wilejskim ćwiczą oddziały obrony terytorialnej z tego obwodu.

- W czasie trwających działań szczególną uwagę przywiązujemy do szkolenia urzędników lokalnych władz i przedstawicieli organów administracji, formowania ludowych milicji i przygotowywania milicji do przeprowadzania wyznaczonych im zadań - powiedział płk Streszyński.

Białoruska obrona terytorialna uczy się strzelania

W ramach ćwiczeń ochotnicy służący w obronie terytorialnej przejdą szkolenie z zakresu posługiwania się bronią, a także z zakresu medycyny pola walki i trening taktyczny.

Uczestnikom ćwiczeń rozdano broń, po czym rozpoczęli oni wykonywanie zadań z zakresu pomocy władzom lokalnym w zapewnieniu prawa i porządku.

Tymczasem Aleksandr Łukaszenko ogłosił, że jego kraj przygotowuje się do wojny, choć zapewnił, że nie robi tego z własnej woli. 

Konflikty zbrojne
Prezydent Ukrainy Zełenski podpisał ustawę o mobilizacji
Konflikty zbrojne
Zełenski o ataku na elektrociepłownię: Skończyły nam się rakiety
Konflikty zbrojne
Podwodna wojna hybrydowa zagraża miliardowi cywilów w państwach NATO
Konflikty zbrojne
Izraelski odwet na odwet? Co w USA wiedzą o ewentualnym ataku na Iran
Konflikty zbrojne
Torturowany Ukrainiec szuka sprawiedliwości w Argentynie. Pierwszy taki przypadek