NATO odpowiada na słowa papieża o Ukrainie: Potrzeba broni, a nie białych flag

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg nie zgadza się z oceną papieża Franciszka, że Ukraina powinna mieć "odwagę białej flagi" i negocjować zakończenie wojny wywołanej przez Rosjan.

Publikacja: 11.03.2024 19:33

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg i papież Franciszek

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg i papież Franciszek

Foto: AFP

W wywiadzie dla szwajcarskiego RSI, papież Franciszek został zapytany o swoje stanowisko w sprawie debaty pomiędzy tymi, którzy twierdzą, że Ukraina powinna się poddać, gdyż nie jest w stanie odeprzeć rosyjskich sił, a tymi, którzy twierdzą, że legitymizowałoby to działania Rosjan. Osoba przeprowadzająca wywiad użyła określenia „biała flaga”.

Papież przyznał, że jest to synonim poddania się. Ocenił jednak, "że najsilniejszy jest ten, kto patrzy na sytuację, myśli o ludziach, ma odwagę białej flagi i negocjuje”.

Czytaj więcej

Szef MSZ Radosław Sikorski komentuje słowa papieża o Ukrainie. Wskazuje na Putina

Słowa papieża komentowali później przedstawiciele Watykanu. Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni przekazał w niedzielę, że „Papież Franciszek wykorzystał gest białej flagi, zaproponowany przez prowadzącego wywiad, aby wskazać na zaprzestanie działań wojennych, rozejm osiągnięty z odwagą negocjacji. Ma nadzieję na dyplomatyczne rozwiązanie sprawiedliwego i trwałego pokoju".

NATO: Jens Stoltenberg komentuje słowa papieża o „białej fladze” i Ukrainie

W poniedziałek do słów papieża odniósł się również sekretarz generalny NATO. Jens Stoltenberg dał jasno do zrozumienia, że nie zgadza się ze słowami Franciszka.

- Jeśli chcemy wynegocjować pokojowe trwałe rozwiązanie, sposobem jest zapewnienie Ukrainie wsparcia wojskowego — powiedział Stoltenberg.

Czytaj więcej

Andrzej Duda pytany o słowa papieża o "białej fladze". "Rosja nie może zwyciężyć"

W wywiadzie udzielonym agencji Reutera w kwaterze głównej NATO w Brukseli Stoltenberg powiedział, że "to, co dzieje się przy stole negocjacyjnym, jest nierozerwalnie związane z siłą na polu bitwy".

Zapytany, czy jego stanowisko oznacza, że nie czas teraz mówić o białej fladze, Stoltenberg powiedział: "To nie czas na rozmowy o kapitulacji ze strony Ukraińców. To będzie tragedia dla Ukraińców. Będzie to również niebezpieczne dla nas wszystkich".

Konflikty zbrojne
Ukraińska ustawa o mobilizacji. Służyć na froncie aż do końca
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konflikty zbrojne
Dlaczego Rosja zaatakowała elektrownie na Ukrainie? Putin: Musieliśmy
Konflikty zbrojne
Na Ukrainie przegłosowano ustawę o mobilizacji
Konflikty zbrojne
USA alarmują: Izrael może zostać zaatakowany. Już w najbliższych dniach
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Konflikty zbrojne
Dmytro Kułeba: Wszystkie wyrzutnie rakiet Patriot powinny być na Ukrainie