Ukraińska armia: Przed wyborami prezydenckimi Rosjanie nie zrealizują swoich planów

Dmytro Łychowa, rzecznik zgrupowania "Tawria" odpowiedzialnego za południowy i południowo-wschodni odcinek frontu na Ukrainie, w rozmowie z ukraińską telewizją oświadczył, że Rosjanie przed wyborami prezydenckimi nie zrealizują swoich planów na froncie południowym.

Publikacja: 11.03.2024 12:56

Ukraińska haubica samobieżna

Ukraińska haubica samobieżna

Foto: Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

Według Łychowy Rosjanie do 16 marca chcieli zająć tereny w rejonie miejscowości Werbowe i Robotyne, utracone w czasie ukraińskiej kontrofensywy z 2023 roku.

Jak dodał celów tych nie uda się zrealizować, ponieważ natarcia Rosjan na tym odcinku frontu mają charakter lokalny i nie są w stanie zmienić w istotny sposób przebiegu frontu.

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 746. dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 746. dniu wojny

PAP

Rosjanie stracili niemal 400 żołnierzy w ciągu doby na odcinku odpowiedzialności zgrupowania „Tawria”

W ciągu doby na odcinku odpowiedzialności zgrupowania „Tawria” Rosjanie mieli stracić 392 żołnierzy, zabitych i rannych, a także 47 jednostek sprzętu wojskowego.

Rosjanie mieli stracić na tym odcinku frontu m.in. jeden czołg, osiem zestawów artyleryjskich, dwa zestawy przeciwlotnicze, 21 samochodów i 3 jednostki sprzętu specjalnego oraz 352 dronów.

Czytaj więcej

Ile amunicji artyleryjskiej produkuje Rosja? Trzy razy więcej niż Zachód dla Ukrainy

Ukraińcy mieli też zniszczyć cztery składy amunicji oraz ostrzelać trzy inne ważne obiekty (centra dowodzenia bądź bastiony rosyjskich wojsk — red.).

W ciągu doby na odcinku odpowiedzialności zgrupowania „Tawria” miało dojść do 45 potyczek. Rosjanie przeprowadzili też na tym odcinku 35 ataków powietrznych, trzy ataki rakietowe. Najwięcej natarć - 25 — Rosjanie mieli przeprowadzić w rejonie Nowopawliwki (obwód chersoński).

W rejonie miejscowości Orichiw, gdzie znajdują się Robotyne i Werbowe, Rosjanie w ciągu doby przeprowadzili tylko trzy natarcia.

Rosjanie przed wyborami prezydenckimi chcieli zająć tereny wyzwolone w czasie ukraińskiej kontrofensywy w 2023 roku?

Łychowa mówił, że "rosyjscy okupanci mieli tu zadanie zajęcie terenów, które zostały wyzwolone przez ukraińską armię w ubiegłym roku.

- Prawdopodobnie mieli polityczne zadanie, by zająć tereny, które zostały wyzwolone przez ukraińskie jednostki w ubiegłym roku, w określonych terminach. (...) są już pewne dowody, które wskazują,że Rosjanie chcieli zrealizować ten plan przed tzw. wyborami prezydenckimi, które zaplanowano na 16 marca (w rzeczywistości — na 15-17 marca — red.). Jednakże jest już jasne, że (...) nie będą w stanie wdrożyć tego planu, ponieważ ataki wroga mają charakter lokalny — podkreślił Łychowa.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że od 24 lutego 2022 roku Rosjanie mieli stracić ok. 424 980 żołnierzy, 6 739 czołgów, 12 874 pojazdy opancerzone, 10 499 zestawów artyleryjskich, 1 016 wyrzutni rakiet, 711 zestawów przeciwlotniczych, 347 samolotów, 325 śmigłowców, 8 141 bezzałogowych statków powietrznych, 1 919 pocisków manewrujących, 26 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 13 826 pojazdów (w tym cystern) i 1 686 jednostek sprzętu specjalnego.

Konflikty zbrojne
Ukraińska ustawa o mobilizacji wchodzi w życie. Cały naród ma bronić ojczyzny
Konflikty zbrojne
Premier Słowacji: Rosjanie nigdy nie oddadzą Ukrainie Krymu, nie odpuszczą Donbasu
Konflikty zbrojne
Walki o Czasiw Jar. Rosjanie próbują się przedrzeć na quadach
Konflikty zbrojne
Rosyjskie wojsko wycofuje się z Górskiego Karabachu. Kreml potwierdza
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Konflikty zbrojne
David Cameron w Izraelu. Zapowiada sankcje wobec Iranu