Ukraińcy: Rosjanie przygotowują się do natarcia na Kupiańsk

Szef służby prasowej wschodniego zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy, Ilja Jewłasz poinformował, że Rosjanie przerzucają rezerwy, by uzupełnić poniesione straty, zwłaszcza na dwóch odcinkach frontu.

Publikacja: 19.02.2024 11:33

Ukraiński żołnierz z obsługi moździerza

Ukraiński żołnierz z obsługi moździerza

Foto: Sztab Generalny armii Ukrainy

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 726

Ze słów Jewłasza wynika, że Rosjanie przerzucają siły zwłaszcza na kierunek łymańsko-kupiański i bachmucki. Ten pierwszy kierunek został zidentyfikowany przez think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną, jako jeden z głównych kierunków działań ofensywnych prowadzonych obecnie przez Rosjan.

W sobotę Ukraińcy wycofali się z Awdijiwki pod naporem rosyjskiej ofensywy. Walki o miasto trwały od października. Analitycy i sami Ukraińcy zwracają uwagę, że Awdijiwka została zajęta przez Rosjan głównie w związku z opóźnieniami w przekazywaniu ukraińskiej armii zachodniej pomocy, zwłaszcza amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm.

Zajęcie Awdijiwki było największym sukcesem rosyjskiej armii na Ukrainie od maja 2023 roku i zajęcia Bachmutu. 

Ukraińcy: Rosjanie atakują na wschodzie na dwóch kierunkach

Teraz Jewłasz mówi, że Rosjanie „ostrzeliwują pozycje Sił Obronnych Ukrainy ze wszystkich dostępnych typów broni”, w tym artylerii rakietowej, a także lotnictwa taktycznego (Su-34 i Su-35) a także używają pocisków przeciwlotniczych do ostrzeliwania celów naziemnych.

Czytaj więcej

Rosja chwali się swoją flagą nad koksownią w Awdijiwce

Tylko w ciągu doby Rosjanie mieli przeprowadzić osiem nalotów na łymańsko-kupiański odcinek frontu oraz przeprowadzili 22 ataki dronami-kamikadze na pozycje ukraińskiej armii.

W natarciach Rosjan na pozycje Ukraińców zginęło lub zostało rannych 264 rosyjskich żołnierzy, Ukraińcy zniszczyli też 6 czołgów i 5 bojowych wozów piechoty.

Równie dynamiczna sytuacja ma być na kierunku bachmuckim, gdzie Rosjanie przeprowadzili 512 ostrzałów pozycji ukraińskich i 7 natarć. Tu Rosjanie stracili 194 zabitych i rannych.

110 tys.

Tylu żołnierzy zgromadzili Rosjanie na kupiańsko-łymańskim odcinku frontu

Rosjanie zgromadzili 500 czołgów do ataku na Kupiańsk

Ze słów Jewłasza wynika, że Rosjanie cały czas rzucają do walki rezerwy, w tym na kierunku bachmuckim, gdzie próbują odbić utracone wcześniej tereny w pobliżu Bohdaniwki. Rosjanie mają prowadzić tu „frontalne ataki na umocnione pozycje” ukraińskiej armii.

Jewłasz mówił też, że Rosjanie przygotowują się do ofensywy na Kupiańsk i zgromadzili w tym celu duże siły. Już jesienią 2023 roku Rosjanie na kierunku łymańsko-kupiańskim mieli zgromadzić 110 tys. żołnierzy i takimi siłami rosyjska armia dysponuje na tym kierunku natarcia od dłuższego czasu. Jewłasz zastrzegł przy tym, że nie wszyscy żołnierze należą do jednostek bojowych — gdyż są wśród nich także mechanicy, logistycy czy żołnierze wojsk inżynieryjnych. 

Rosjanie mieli też zgromadzić 500 czołgów i 650 bojowych wozów piechoty oraz 430 zestawów artyleryjskich, a także 150 wyrzutni rakiet na tym kierunku.

Konflikty zbrojne
Premier Słowacji: Rosjanie nigdy nie oddadzą Ukrainie Krymu, nie odpuszczą Donbasu
Konflikty zbrojne
Walki o Czasiw Jar. Rosjanie próbują się przedrzeć na quadach
Konflikty zbrojne
Rosyjskie wojsko wycofuje się z Górskiego Karabachu. Kreml potwierdza
Konflikty zbrojne
David Cameron w Izraelu. Zapowiada sankcje wobec Iranu
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Konflikty zbrojne
Ukraina oskarża Rosję o użycie zakazanej broni do "oczyszczania okopów"