Stany Zjednoczone oferują wysokie nagrody za wskazanie źródeł finansowania Hamasu

Program Nagrody dla Sprawiedliwości amerykańskiego Departamentu Stanu oferuje nagrodę w wysokości do 10 milionów dolarów za informacje prowadzące do zakłócenia mechanizmów finansowych Hamasu.

Publikacja: 06.01.2024 17:47

Przywódcy i bankierzy Hamasu nie żyją w strefie Gazy prowadząc luksusowe życie za granicą

Przywódcy i bankierzy Hamasu nie żyją w strefie Gazy prowadząc luksusowe życie za granicą

Foto: AFP

W ramach tej oferty Departament poszukuje informacji na temat doradców finansowych Hamasu: Abdelbasita Hamzy Elhassana Khaira, Amera Kamala Sharifa Alshawy, Ahmeda Sadu Jahleba, Walida Mohammeda Mustafy Jadallaha i Muhammada Ahmada 'Abd Al-Dayima Nasrallaha.

Abdelbasit Hamza Elhassan Mohamed Khair („Hamza”) to mieszkający w Sudanie finansista Hamasu, który zarządzał wieloma spółkami w portfelu inwestycyjnym tej organizacji, a wcześniej był zaangażowany w transfer prawie 20 milionów dolarów do Hamasu. Sieć wykorzystywana przez Hamzę do prania pieniędzy i generowania dochodów dla terrorystów obejmuje min. Al Rowad Real Estate Development z siedzibą w Sudanie, który Departament Skarbu USA określił jako organizację terrorystyczną w maju 2022 r. Hamza ma również długotrwałe powiązania finansowe z Al-Kaidą i przedsiębiorstwami powiązanymi z Osamą bin Ladenem w Sudanie.

Czytaj więcej

Hamas, czyli organizacja potentatów biznesowych

Amer Kamal Sharif Alshawa, Ahmed Sadu Jahleb i Walid Mohammed Mustafa Jadallah są agentami Hamasu i częścią sieci inwestycyjnej terrorystów w Turcji.

Alshawa jest dyrektorem generalnym Trend GYO i pełnił funkcję członka zarządu kilku spółek portfela inwestycyjnego Hamasu. Jahleb pełni funkcję sekretarza portfela inwestycyjnego Hamasu i koordynuje różne działania przedsiębiorstw kontrolowanych przez Hamas i jego urzędników. Jadallah zasiada w zarządach kilku spółek portfela inwestycyjnego.

Muhammad Ahmad 'Abd Al-Dayim Nasrallah to wieloletni agent Hamasu mający bliskie powiązania z podmiotami irańskimi. Brał udział w przekazywaniu dziesiątek milionów dolarów Hamasowi, w tym jego wojskowemu skrzydłu, Brygadom al Kassama.

Miliony dolarów w zamian za informacje o terrorystach z Hamasu

Poszukiwane są informacje prowadzące do zidentyfikowania i zakłócenia jakiegolwiek źródła dochodów Hamasu lub jego kluczowych mechanizmów finansowych; znalezienia głównych darczyńców Hamasu oraz instytucji finansowych ułatwiających jego transakcje; przedsiębiorstw lub inwestycji będących własnością terrorystów.

Od momentu powstania w 1984 r. program Nagrody dla Sprawiedliwości wypłacił ponad 250 milionów dolarów ponad 125 osobom na całym świecie, które dostarczyły przydatne informacje, które pomogły rozwiązać zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego USA.

Konflikty zbrojne
Rosyjskie Iskandery spadły na Czernihów. Są ofiary, są zniszczenia. "Nie musiało do tego dojść"
Konflikty zbrojne
Rakiety Izraela pozbawiły palestyńskie rodziny szans na zapłodnienie metodą in vitro
Konflikty zbrojne
BBC potwierdza rosyjskie straty. Przekroczono kolejną granicę
Konflikty zbrojne
Drony w pobliżu bazy NATO w Rumunii. Rosja uważa ją za zagrożenie
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Konflikty zbrojne
Decyzja zapadła. "Reakcja na atak Iranu jest koniecznością, ale Izrael zachowa rozsądek"