Wołodymyr Zełenski w noworocznym orędziu mówi o Unii Europejskiej "od Lizbony po Ługańsk"

- Rok 2023 dobiega końca. Kolejny rok naszej niepodległości. Kolejny rok naszej walki o niepodległość. Kolejny rok wojny - mówił w noworocznym orędziu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

Publikacja: 01.01.2024 05:38

Wołodymyr Zełenski

Wołodymyr Zełenski

Foto: AFP

Zełenski przekonywał, że w 2023 roku „Ukraina i Ukraińcy stali się silniejsi”.

Wołodymyr Zełenski: Ukraina przetrwała najcięższą zimę w historii

- Ukraina jest żywa. Ukraina żyje. Ukraina walczy. Ukraina naciera. (...) Ukraina zyskuje. Ukraina funkcjonuje. Ukraina istnieje. I wszystko to nie jest noworocznym cudem, nie jest bajką, ale jest zasługą każdego z was. Każdego z milionów Ukraińców. Każdego, kto w ciągu tego roku, w dzień i w nocy dowodził: Ukraińcy są silniejsi — mówił prezydent Ukrainy.

Zełenski mówił następnie, że na początku 2023 roku Ukraina przetrwała „najcięższą zimę w historii”. - Udowodniliśmy, że Ukraińcy są silniejsi niż chłód i ciemność. Silniejsi niż przerwy w dostawie prądu. Ukraińcy poradzą sobie z każdym niedoborem energii, gdyż nie brakuje im odporności i odwagi. Nie zniknęliśmy w ciemności. Ciemność nas nie ogarnęła. Pokonaliśmy ciemność - podkreślił dodając, że ukraiński system energetyczny przetrwał rosyjskie ataki. 

Czytaj więcej

Reżimowe bajki dla ludu: Gospodarki Rosji i Białorusi rosną coraz szybciej

Prezydent Ukrainy mówił też o dumie z ukraińskiej armii, która „odważnie i heroicznie broni” Ukraińców. - Powstrzymujecie zło, które stało się jeszcze potężniejsze. Ale nie jest w stanie nic zrobić. Ponieważ walczycie na każdym froncie, na każdej naszej ulicy, w każdym naszym domu. Jesteście silni. (...) Każdy z was dowodzi: Ukraińcy są silniejsi niż zło — stwierdził Zełenski.

O Ukraińcach Zełenski mówił, że muszą żyć zgodnie z regułą: „albo się pracuje, albo się walczy”. - Ponieważ dziś mamy przeciwko sobie największą na świecie organizację terrorystyczną - dodał.

Wołodymyr Zełenski: Rosja poczuje gniew dzięki broni produkowanej na Ukrainie

Zełenski mówił też, że Rosjanie „boją się nie międzynarodowych organizacji z ich politycznymi apelami”, ale „ukraińskiego ducha ukraińskiego narodu”. Dodał, że Ukraińcy są „inspiracją dla całego świata”, a Ukraina jest „mile widziana w europejskiej rodzinie”. - Dowodzi tego decyzja o rozpoczęciu negocjacji w sprawie akcesji Ukrainy do UE — podkreślił. - Decyzja, w którą trudno było uwierzyć, o której sceptycy mówili: „to nie stanie się szybko, nie stanie się jutro, to niemal niemożliwe. Nie miejcie złudzeń, nie wierzcie w to, nie spodziewajcie się tego”. (...) Ale Ukraińcy są silniejsi niż wszelkie blokady i weta, niż brak wiary i sceptycyzm — podkreślił ukraiński prezydent, który zapowiedział, że negocjacje zakończą się „pełnowymiarowym członkostwem Ukrainy w silnej Europie”. - Silnej jednością. Od Lizbony do Ługańska — dodał. 

Czytaj więcej

Wołodymyr Zełenski odwiedził żołnierzy w Awdijiwce. "Podziękowałem wojownikom"

Prezydent Ukrainy podziękował też zachodnim sojusznikom za dostawy uzbrojenia — wymienił w tym kontekście zestawy Patriot, IRIS-T, HIMARS, NASAMS, czołgi Abrams i Leopard. - Nasi piloci już szkolą się na myśliwcach F-16, z pewnością zobaczymy je na naszym niebie — dodał.

- W przyszłym roku wróg poczuje gniew dzięki naszej krajowej produkcji. Naszej broni, naszemu sprzętowi, naszej artylerii, naszym pociskom, naszym dronom, naszym morskim „pozdrowieniom” dla wroga (...) - powiedział Zełenski zapowiadając, że działania ukraińskie na Morzu Czarnym staną się „mrocznym rozdziałem w historii rosyjskiej floty”.

- To może być oficjalnie „potwierdzone” przez ich wielkie okręty desantowe, uzbrojone w rakiety korwety, na dnie morza. I nasza Wyspa Węży jest dziś wolna od ich węży — mówił Zełenski.

Wołodymyr Zełenski: Cokolwiek się stanie, Ukraińcy będą silniejsi

- Niezależnie od tego jak wiele rakiet wystrzeli wróg, niezależnie od tego, jak wiele ostrzałów i ataków — podłych, bezwzględnych, zmasowanych — przeprowadzi wróg próbując złamać Ukraińców, zastraszyć ich, powalić Ukrainę, zepchnąć Ukraińców do podziemia, będziemy wciąż powstawać. Ponieważ ten, kto sprowadza piekło na naszą ziemię, pewnego dnia zobaczy je ze swojego okna — mówił też ukraiński prezydent.

- I tak, jak poprzedniego 31 grudnia, dziś mówimy: „Nie wiemy dokładnie, co nowy rok nam przyniesie”. Ale w tym roku możemy dodać: „Cokolwiek to będzie, będziemy silniejsi” - dodał.

Zełenski przekonywał, że w 2023 roku „Ukraina i Ukraińcy stali się silniejsi”.

Wołodymyr Zełenski: Ukraina przetrwała najcięższą zimę w historii

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Prof. Andrzej Zybertowicz: Polska w Nuclear Sharing? W tym przypadku Rosja ma powody, żeby się niepokoić
Konflikty zbrojne
Gen. Skrzypczak wskazuje na główny problem Ukrainy w wojnie z Rosją
Konflikty zbrojne
Kolejka Ukraińców przed punktami konsularnymi. "Chcą by syn był mięsem armatnim"
Konflikty zbrojne
Ukraińskie drony nękają Rosję. Pożar rafinerii w obwodzie smoleńskim
Konflikty zbrojne
Masowe groby w szpitalach po wyjściu wojsk izraelskich. Ofiary miały związane ręce