Izrael. Minister obrony odmawia zakończenia ofensywy w Gazie. "Walka do końca Hamasu"

Minister obrony Izraela odrzucił międzynarodowe naciski na zakończenie ofensywy militarnej w Strefie Gazy, mówiąc, że obecna faza operacji przeciwko Hamasowi „zajmie trochę czasu”.

Publikacja: 11.12.2023 22:45

Joaw Galant, minister obrony Izraela

Joaw Galant, minister obrony Izraela

Foto: PAP/EPA

Joaw Galant, członek trzyosobowego izraelskiego gabinetu wojennego, pozostaje niewzruszony wobec rosnącego chóru krytyki w związku z potężnymi zniszczeniami i dużą liczbą ofiar śmiertelnych wśród cywilów, spowodowanych dwumiesięczną kampanią wojskową w Strefie Gazy.

Sekretarz generalny ONZ i czołowe państwa arabskie wezwały do natychmiastowego zawieszenia broni. Stany Zjednoczone nawoływały Izrael do zmniejszenia ofiar wśród ludności cywilnej, choć zapewniły jednocześnie wsparcie dyplomatyczne i wojskowe.

Czytaj więcej

Izraelski socjolog o "bezprecedensowych zabójstwach" sił zbrojnych Izraela w Strefie Gazy

Według urzędników palestyńskich odpowiedzialnych za służbę zdrowia na terytorium kontrolowanym przez Hamas, dwa miesiące nalotów, połączonych z inwazją naziemną, spowodowało śmierć ponad 17 000 Palestyńczyków. Mniej więcej dwie trzecie zabitych to kobiety i nieletni. Prawie 85 proc. z 2,3 miliona mieszkańców tego terytorium zostało wypędzonych ze swoich domów.

Galant: Ciężkie walki mogą się ciągnąć tygodniami

W wywiadzie dla Associated Press Galant nie podał żadnych konkretnych terminów, ale zasygnalizował, że obecna faza, charakteryzująca się ciężkimi walkami  wspieranymi przez siły powietrzne, może ciągnąć się tygodniami, a dalsze działania wojskowe mogą trwać miesiące .

- Będziemy się bronić. Walczę o przyszłość Izraela – powiedział.

Czytaj więcej

Setki cywilnych ofiar w Strefie Gazy w ciągu doby. Antony Blinken krytykuje Izrael

Galant stwierdził, że następną fazą będą walki o mniejszej intensywności, które będą wymagały od żołnierzy izraelskich zachowania swobody działania.  - To znak, że rozpoczął się kolejny etap – powiedział.

O dużą liczbę ofiar cywilnych wśród Palestyńczyków Galant oskarża Hamas. Twierdzi, że terroryści utrzymują sieć tuneli pod cywilnymi domami, szkołami i szpitalami.

Walka do końca Hamasu

Izrael rozpoczął kampanię po tym, jak bojownicy Hamasu wtargnęli przez południową granicę 7 października, zabijając około 1200 osób i porywając około 240 innych osób.

Władze Izraela zobowiązały się kontynuować walkę, dopóki nie odsuną Hamasu od władzy w Strefie Gazy, nie zlikwidują jego zdolności militarnych i nie odzyskają wszystkich zakładników.

Według Izraela  Hamas nadal przetrzymuje 117 zakładników i szczątki 20 osób, które zginęły w niewoli lub podczas pierwszego ataku. W zeszłym miesiącu w wyniku tygodniowego rozejmu uwolniono ponad 100 jeńców.

Konflikty zbrojne
Iran zaatakował Izrael. Wystrzelił w jego stronę setki dronów
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 780
Konflikty zbrojne
Ostrzeżenie przed podróżami na Bliski Wschód. „Sytuacja jest nieprzewidywalna”
Konflikty zbrojne
Joe Biden ostrzega Iran. Prezydent USA użył jednego słowa
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Konflikty zbrojne
Atak na Izrael. W stronę kraju wystrzelono kilkadziesiąt rakiet