Skazany za zabójstwo Politkowskiej ułaskawiony za udział w wojnie na Ukrainie

Siergiej Chadżikurbanow, skazany na 20 lat za zamordowanie dziennikarki Anny Politkowskiej, został ułaskawiony w zamian za to, że zgłosił się na ochotnika do udziału w walkach na Ukrainie.

Publikacja: 14.11.2023 15:04

Sergiej Chadżikurbanow

Sergiej Chadżikurbanow

Foto: PAP/EPA

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 629

O ułaskawieniu Chadżikurbanowa, byłego policjanta, który miał zapewnić "wsparcie techniczne" zabójcy Politkowskiej, Rustamowi Machmudowowi, poinformowała rosyjska stacja telewizyjna RBK.

Anna Politkowska: Dziennikarka dokumentująca łamanie praw człowieka w Czeczenii

Politkowska była niezależną dziennikarką, znana z dokumentowania łamania praw człowieka przez Rosjan w Czeczenii, krytyczną wobec Władimira Putina. Dziennikarkę zamordowano w Moskwie 7 października 2006 roku. Politkowska została zastrzelona przed swoim mieszkaniem, co wywołało na Zachodzie falę krytyki pod adresem rosyjskich władz, a także zwróciło uwagę na to jakim zagrożeniem jest niezależne dziennikarstwo w Rosji, w której Kreml stopniowo podporządkowywał sobie kolejne media.  

Czytaj więcej

Znana rosyjska dziennikarka pobita w Czeczenii. Ogolono jej głowę

Politkowska była dziennikarką "Nowej Gaziety", której działalność jest obecnie w Rosji zakazana. Za swoją pracę zdobyła wiele międzynarodowych nagród dziennikarskich. Opisywała łamanie prawa w Czeczenii przez Rosjan, ale też przez walczących z nimi czeczeńskich rebeliantów, mimo że często trafiała do aresztu i otrzymywała liczne groźby śmierci.

W 2018 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu stwierdził, że choć władze Rosji skazały sprawców zabójca Politkowskiej to "nie podjęły odpowiednich działań śledczych, by ustalić osobę lub osoby, które zleciły zabójstwo".

Zabójca Politkowskiej walczył na Ukrainie, został ułaskawiony i znów walczy na Ukrainie

W 2014 roku Chadżikurbanow został skazany na 20 lat więzienia.

Teraz, jak informuje telewizja RBK, Chadżikurbanow został ułaskawiony po tym jak zgłosił się na ochotnika i wziął udział w działaniach wojennych na Ukrainie. Z możliwości takiej skorzystało wielu najemników z Grupy Wagnera, których nieżyjący już Jewgienij Prigożyn zrekrutował w rosyjskich koloniach karnych.

Prawnik mężczyzny, Aleksiej Michalczik poinformował, że po udziale w walkach na Ukrainie jego klient został ułaskawiony, a obecnie bierze udział w wojnie jako ochotnik, po podpisaniu kontraktu z Ministerstwem Obrony Rosji. O ułaskawieniu Chadżikurbanowa, byłego policjanta, który miał zapewnić "wsparcie techniczne" zabójcy Politkowskiej, Rustamowi Machmudowowi, poinformowała rosyjska stacja telewizyjna RBK.

Anna Politkowska: Dziennikarka dokumentująca łamanie praw człowieka w Czeczenii

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Konflikty zbrojne
Matki i żony zmobilizowanych Rosjan chcą ich powrotu z wojny
Konflikty zbrojne
USA zawetowały rezolucję RB ONZ. "Hamas nie chce trwałego pokoju"
Konflikty zbrojne
Ołeksij Arestowycz: W teorii jesteśmy krajem największej wolności, ale w rzeczywistości w Ukrainie naruszane są prawa człowieka
Konflikty zbrojne
Atak rakietowy na ambasadę USA w Iraku
Konflikty zbrojne
Cameron: Za 10 proc. budżetu obronnego USA zniszczono połowę potencjału armii Rosji
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja zmienia łańcuchy dostaw w okresach wysokiego popytu