Izrael odbił zakładniczkę z rąk Hamasu. Czołgi ostrzelane w Strefie Gazy

Izraelska armia i agencja bezpieczeństwa Szin Bet we wspólnym oświadczeniu poinformowały w poniedziałek wieczorem o odbiciu z rąk Hamasu zakładniczki, szeregowej Ori Megidish.

Publikacja: 31.10.2023 05:13

Szeregowa Megidish (w środku) z członkami rodziny po uwolnieniu jej przez stronę izraelską

Szeregowa Megidish (w środku) z członkami rodziny po uwolnieniu jej przez stronę izraelską

Foto: Szin Bet

Ori Megidish to pierwsza zakładniczka, wywieziona przez Hamas do Strefy Gazy po ataku na Izrael z 7 października, która została uwolniona w wyniku działań izraelskich sił.

Wojna Izraela z Hamasem: Wolność odzyskało jak dotąd pięć zakładniczek

W wydanym oświadczeniu izraelska armia i Szin Bet podają, że szeregowa Megidish jest w dobrym stanie i wróciła już do swojej rodziny.

Izraelska armia podała, że Megidish uwolniono w czasie operacji lądowej. Żadnych szczegółów dotyczących tej operacji nie podano.

Od weekendu izraelska armia prowadzi działania lądowe na terenie Strefy Gazy, do której weszła izraelska piechota wspierana przez czołgi i pojazdy opancerzone.

Czytaj więcej

Izrael ostrzelany z terytorium Libanu. Alarm rakietowy w Jerozolimie

Wcześniej, po ataku z 7 października, Izrael, w ramach działań odwetowych, ostrzeliwał Strefę Gazy z powietrza, wody i lądu.

Megidish została wzięta do niewoli wraz z innymi członkami jej jednostki i była jedną z 243 mieszkańców Izraela wywiezionych do Strefy Gazy przez Hamas. Przed odbiciem Megidish wolność, wskutek porozumień zawartych z Hamasem, odzyskały cztery zakładniczki.

W czasie odbijania Megidish Hamas - jak podaje Times of Israel - "stawiał opór", ale żaden izraelski żołnierz nie ucierpiał w czasie tej operacji.

W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania wybuchu radości w rodzinnym domu żołnierki po podaniu informacji o jej uwolnieniu.

Megidish została wzięta do niewoli w czasie ataku Hamasu na bazę wojskową Nahal Oz.

Wojna Izraela z Hamasem: Izraelskie oddziały atakowane w Strefie Gazy

Tymczasem Hamas poinformował we wtorek nad ranem, że jego bojownicy ostrzelali przy użyciu broni przeciwpancernej izraelskie oddziały szturmujące Strefę Gazy.

Izraelska armia przecięła w poniedziałek główną drogę w enklawie, łączącą północ Strefy Gazy z południem i nacierała na Gazę z dwóch kierunków.

Brygady Al-Kasam, zbrojne ramię Hamasu podały, że we wtorek nad ranem izraelska armia nacierająca na południu Strefy Gazy, została ostrzelana przez bojowników Hamasu przy użyciu broni maszynowej i granatników przeciwpancernych al-Jassin. Hamas miał ostrzelać także dwa izraelskie czołgi i buldożery w północno-zachodniej części Strefy Gazy - podają brygady Al-Kasam.

Ministerstwo Zdrowia Strefy Gazy podaje, że w wyniku działań zbrojnych po 7 października w Strefie Gazy zginęło 8 306 osób, w tym 3 457 nieletnich. Dach nad głową, według przedstawicieli ONZ, mogło stracić 1,4 mln z 2,3 mln mieszkańców enklawy.

Izrael odrzuca możliwość wstrzymania walk

W poniedziałek wieczorem premier Izraela, Beniamin Netanjahu oświadczył, że Izrael nie zgodzi się na zawieszenie broni w wojnie z Hamasem i będzie dalej prowadził działania, które mają doprowadzić do zniszczenia tej rządzącej Strefą Gazy od 2006 roku organizacji.

Czytaj więcej

Netanjahu: Wyrzucimy Hamas na śmietnik historii. Zawieszenia broni nie będzie

ONZ alarmuje, że Izrael wstrzymał w poniedziałek dostawy wody rurociągiem z Izraela do południowej części Strefy Gazy "z nieznanych powodów". Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej podało w komunikacie, że "w momencie jego publikacji z Izraela do Strefy Gazy woda nie jest dostarczana w ogóle". 

Ori Megidish to pierwsza zakładniczka, wywieziona przez Hamas do Strefy Gazy po ataku na Izrael z 7 października, która została uwolniona w wyniku działań izraelskich sił.

Wojna Izraela z Hamasem: Wolność odzyskało jak dotąd pięć zakładniczek

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 875
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Konflikty zbrojne
Ukraiński portal: Podczas walk o Krynki zaginęło kilkuset ukraińskich żołnierzy
Konflikty zbrojne
Putin zużywa rezerwy. Za rok Rosja wyczerpie postsowieckie zapasy uzbrojenia
Konflikty zbrojne
Kontrole ukraińskiej straży granicznej. Mężczyźni bez legitymacji będą zawracani
Konflikty zbrojne
W ukraińskiej armii narasta kryzys, wobec dowódców padają poważne zarzuty