Inwazja na Strefę Gazy: Co czeka izraelskich żołnierzy w labiryncie tuneli Hamasu?

Terroryści Hamasu latami rozwijali sieć tuneli w Strefie Gazy. Zejście pod ziemię przez izraelskich żołnierzy może stanowić dla nich śmiertelne zagrożenie. Eksperci uważają, że do tuneli powinno się schodzić wyłącznie w ostateczności, gdy celem działania jest odbicie zakładników.

Publikacja: 25.10.2023 14:27

Odkryty przez armię Izraela tunel w Strefie Gazy

Odkryty przez armię Izraela tunel w Strefie Gazy

Foto: Israel Defense Forces

Izraelskie siły zbrojne przygotowują się do inwazji lądowej na Strefę Gazy. Celem operacji wojskowej jest wyeliminowanie z tego obszaru terrorystów Hamasu. 

Żołnierze z Izraela mają doświadczenie w walce z palestyńskimi terrorystami i są świadomie tego, co może na nich czekać w Gazie.

NBC News rozmawiało z byłym członkiem armii, który w 2013 roku w pobliżu Strefy Gazy stracił wzrok. Achija Klein był członkiem grupy żołnierzy, która zauważyła podziemny tunel wydrążony prze Hamas. Gdy do środka wkładano kamerę, doszło do eksplozji. 

Czytaj więcej

Terroryści Hamasu mieli porwać Izraelczyków. Motywowano ich pieniędzmi i mieszkaniami

W pułapce rannych zostało sześciu żołnierzy, w tym Klein, który stracił wzrok. Wspomina, że  czas spędzony w specjalnej jednostce tunelowej Sił Obronnych Izraela przygotował go na jego niepełnosprawność. 

Eksperci wojskowi twierdzą, że rozległe podziemne tunele Hamasu mogą być koszmarem dla żołnierzy i ostrzegają przed wysyłaniem kogokolwiek do dusznych, wąskich korytarzy, które są ubogie w tlen, ale pełne zakrętów. Wiele z zaawansowanych technologicznie narzędzi, którymi Izrael dysponuje na powierzchni, nie może być wykorzystanych, gdy żołnierze schodzą pod ziemię.

Trudne warunki w tunelach zbudowanych przez Hamas

Zwykłe gogle noktowizyjne nie działają i komunikacja między żołnierzami jest bardzo ograniczona,. Żołnierze muszą zabrać ze sobą własne zapasy tlenu, respiratory i maski chroniące przed chemikaliami.

- To jak przebywanie pod wodą - powiedział emerytowany generał armii amerykańskiej Mark Schwartz, który w latach 2019-2021 kierował koordynacją bezpieczeństwa USA w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej.

Eksperci twierdzą, że żołnierze, którzy wchodzą do tuneli, mogą szybko stracić orientację, a niektórzy padają ofiarą zawrotów głowy, a przejścia mogą stać się tak wąskie, że prawie niemożliwe jest odwrócenie się.

Czytaj więcej

Hezbollah debatował z Hamasem i Islamskim Dżihadem jak wygrać z Izraelem

Osoby, które znajdowały się w tunelach wydrążonych przez Hamas, wspominają, że bardzo szybko traciły świadomość czasu i kierunku. Armia Izraela wie, że wysłanie żołnierzy do tuneli to ostateczność, na którą można się zdecydować, gdy celem jest odbicie zakładników.

- Nie należy się spieszyć i nie trzeba podejmować żadnego ryzyka - mówi Klein.

Według ekspertów, przeciwnicy Izraela używają co najmniej czterech rodzajów tuneli. Wzdłuż północnej granicy z Libanem, Hezbollah używa diamentowych wierteł do wycinania przejść w skałach.

Na południowej granicy, gdzie Izrael i Hamas toczą wojnę, tunele ze Strefy Gazy do Egiptu są od dawna wykorzystywane do przemytu towarów. Tunele do Izraela były wykorzystywane do ataków na izraelskie wioski.

Czego może spodziewać się Izrael w Strefie Gazy?

Uważa się, że labirynt pod samą Strefą Gazy jest najbardziej rozległy, złożony i skomplikowany, z długimi korytarzami biegnącymi zygzakiem na różnych głębokościach pod miastem. Niektórzy szacują, że ich łączna długość to nawet kilkaset kilometrów.

Mieszkańcy Gazy używali tuneli do przemytu już w latach 60-tych, ale w tamtym czasie były one "krótkie i płytkie" - powiedział Joel Roskin, geomorfolog z izraelskiego Uniwersytetu Bar-Ilan i major rezerwy IDF.

Gleba w Strefie Gazy jest idealna do kopania studni, co czyni ją również idealną do drążenia tuneli. Roskin powiedział, że na początku tunele często się zawalały, ale z czasem Hamas nauczył się je wzmacniać, zaczynając od drewnianych desek, a następnie metalowych belek i cementu.

Czytaj więcej

Erdogan zmienia plany i nie odwiedzi Izraela. Mówi, że Hamas to nie terroryści

Klein powiedział, że kiedy służył w armii, obserwował, jak tunele są rozwijane. Trenował w płytkich tunelach, ale tunel znaleziony przez jego zespół, który rozciągał się z Gazy do Izraela, był znacznie głębszy i bardziej zaawansowany, z elektrycznością i systemem domofonowym. - To nie jest coś, co dzieci robią łopatką. To było profesjonalne - powiedział.

Hamas po raz pierwszy użył tuneli do ataku na izraelskie cele w 2001 roku, kilka tygodni po 11 września, kiedy to zdetonował bombę pod izraelskim posterunkiem wojskowym. 

Według wielu ekspertów, po wycofaniu się Izraelczyków ze Strefy Gazy latem 2005 roku, Hamas podwoił wysiłki na rzecz budowy tuneli. W odpowiedzi IDF utworzyły jednostkę, której zadaniem było wchodzenie do tuneli, ich oczyszczanie i niszczenie.

Izraelskie siły zbrojne przygotowują się do inwazji lądowej na Strefę Gazy. Celem operacji wojskowej jest wyeliminowanie z tego obszaru terrorystów Hamasu. 

Żołnierze z Izraela mają doświadczenie w walce z palestyńskimi terrorystami i są świadomie tego, co może na nich czekać w Gazie.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Konflikty zbrojne
Zakładnik Hamasu Alex Dancyg z potwierdzonym obywatelstwem Polski
Materiał Promocyjny
Budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych
Konflikty zbrojne
Żona Kyryło Budanowa, szefa ukraińskiego wywiadu wojskowego została otruta
Konflikty zbrojne
Rosja chce mieć taką samą broń, jak Ukraina
Konflikty zbrojne
Znamy nazwisko polskiej zakładniczki uwolnionej przez Hamas
Materiał Promocyjny
ORLEN Paczka ma 4000 automatów paczkowych i rośnie w imponującym tempie
Konflikty zbrojne
Zawieszenie broni między Izraelem a Hamasem potrwa dwa dni dłużej
Konflikty zbrojne
Szturm na Awdijiwkę: Rosjanie nacierają z wszystkich stron