Izrael zaatakował cele w Libanie. Izraelczycy chcą inwazji na Strefę Gazy

W nocy izraelska armia zaatakowała cele w południowym Libanie. Atak miał związek z aktywnością Hezbollahu na libańsko-izraelskim pograniczu.

Publikacja: 23.10.2023 05:05

Izraelski czołg

Izraelski czołg

Foto: AFP

Wśród zaatakowanych celów związanych z aktywnością Hezbollahu w południowym Libanie były "obiekt wojskowy" oraz stanowisko obserwacyjne.

Izraelska armia podała też, że jej lotnictwo wzięło na cel "komórkę terrorystyczną" w pobliżu granicy i zniszczyło broń należącą do jej członków.

Strefa Gazy: Ponad 4,6 tys. ofiar ataków odwetowych Izraela

Tymczasem źródła palestyńskie podają, że Izrael atakował w nocy z powietrza cele w pobliżu szpitali Al-Szifa i Al-Kuds w mieście Gaza.

Izraelska armia informowała wcześniej o nocnym bombardowaniu kilkudziesięciu celów związanych z obecnością Hamasu w Strefie Gazy.

Ataki na Strefę Gazy i południowy Liban są następstwem ataku Hamasu na Izrael z 7 października. W ataku tym zginęło ok. 1 400 mieszkańców Izraela, a ponad 200 zostało wziętych jako zakładnicy i wywiezionych do Strefy Gazy.

Czytaj więcej

CNN: USA chcą opóźnić inwazję lądową Izraela na Strefę Gazy

W odwetowych atakach Izraela, jak podaje palestyńskie Ministerstwo Zdrowia, zginęło ok. 4 650 Palestyńczyków a ok. 14 tys. zostało rannych.

Izraelska armia zgromadziła nawet 300 tys. żołnierzy i ciężki sprzęt na granicy ze Strefą Gazy i w każdej chwili spodziewana jest inwazja lądowa na enklawę.

Sondaż: Czy Izraelczycy chcą inwazji na Strefę Gazy?

Z sondażu opublikowanego przez "Jerusalem Post", a przeprowadzonego przez Israel Victory Project wynika, że 68 proc. mieszkańców Izraela opowiada się za inwazją na Strefę Gazy, by doprowadzić do likwidacji Hamasu. 25 proc. badanych opowiada się za znalezieniem innego sposobu uporania się z Hamasem.

70 proc. Izraelczyków chce, by likwidacja Hamasu była głównym celem prowadzonej przez Izrael operacji odwetowej pod kryptonimem "Miecze z żelaza". 15 proc. badanych chce, aby głównym celem operacji izraelskiej było odbicie zakładników, a 13 proc. - by celem było rozbrojenie Hamasu.

Jednocześnie 24 proc. respondentów w sondażu chce, by po zniszczeniu Hamasu rządy w Strefie Gazy objął Izrael, 22 proc. uważa, że władze powinna przejąć tam Autonomia Palestyńska, a 19 proc. - że Strefą Gazy powinny zarządzać "arabskie państwa".

Na pytanie o to jak bardzo Izrael powinien w swoich działaniach kierować się opinią społeczności międzynarodowej i swoich sojuszników, 55 proc. badanych stwierdziło, że Tel Awiw powinien "ignorować zewnętrzne żądania i podejmować własne decyzje w kwestii bezpieczeństwa". Przeciwnego zdania jest 43 proc. badanych.

Sondaż przeprowadzono 17 października na grupie 1 086 dorosłych obywateli Izraela. Margines błędu statystycznego wynosi 4 punkty proc.Wśród zaatakowanych celów związanych z aktywnością Hezbollahu w południowym Libanie były "obiekt wojskowy" oraz stanowisko obserwacyjne.

Izraelska armia podała też, że jej lotnictwo wzięło na cel "komórkę terrorystyczną" w pobliżu granicy i zniszczyło broń należącą do jej członków.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 875
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Konflikty zbrojne
Putin zużywa rezerwy. Za rok Rosja wyczerpie postsowieckie zapasy uzbrojenia
Konflikty zbrojne
Kontrole ukraińskiej straży granicznej. Mężczyźni bez legitymacji będą zawracani
Konflikty zbrojne
W ukraińskiej armii narasta kryzys, wobec dowódców padają poważne zarzuty
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 874