Izrael znów wzywa Palestyńczyków do ewakuacji z północy Strefy Gazy. I grozi

Palestyńczycy mieszkający w Strefie Gazy po raz kolejny otrzymali wezwania do ewakuacji z północnej części Strefy Gazy. Pierwszy taki apel Izrael skierował do nich 13 października.

Publikacja: 22.10.2023 10:04

Strefa Gazy jest celem izraelskich ataków odwetowych

Strefa Gazy jest celem izraelskich ataków odwetowych

Foto: PAP/EPA

Strefa Gazy jest celem izraelskich ataków odwetowych od 7 października, czyli od dnia ataku Hamasu na Izrael.

Atak Hamasu na Izrael i odwet Izraela

W ataku Hamasu na Izrael zginęło ok. 1 400 mieszkańców Izraela, a ponad 200 zostało wziętych jako zakładnicy. W odpowiedzi na ten atak Izrael zaczął bombardować cele w Strefie Gazy z powietrza, wody i lądu.

Ministerstwo Zdrowia Strefy Gazy podaje, że co najmniej 4 385 Palestyńczyków zginęło w izraelskich atakach odwetowych na Strefę Gazy. Wśród ofiar ma być 1 756 dzieci i 967 kobiet.

Nawet połowa mieszkańców enklawy (zamieszkuje ją ok. 2,3 mln osób) miała stracić dach nad głową w wyniku izraelskich ataków.

Drugie izraelskie wezwanie do ewakuacji z północnej części Strefy Gazy

Teraz izraelska armia ponownie wezwała Palestyńczyków do ewakuacji z północnej części Strefy Gazy, zrzucając ulotki oznaczone symbolem Izraelskich Sił Obronnych (IDF, armia Izraela), a także wysyłając Palestyńczykom informacje głosowe na ich telefony komórkowe.

Czytaj więcej

Izrael wzywa Palestyńczyków do ewakuacji z północnej Strefy Gazy. Wkrótce inwazja?

Izraelska armia ostrzega Palestyńczyków, że jeśli pozostaną w północnej części Strefy Gazy, wówczas mogą być uznani za sympatyków "organizacji terrorystycznej" (Hamasu - red.).

"Pilne ostrzeżenie, do mieszkańców Gazy. Wasza obecność na północ od strumienia Wadi Gaza naraża wasze życie. Ktokolwiek zdecyduje się nie opuszczać północy Gazy i nie uda się na południe od strumienia Wadi Gaza, może być uznany za poplecznika terrorystycznej organizacji" - głosi ulotka przygotowana przez izraelską armię.

Izrael zgromadził na granicy Strefy Gazy nawet 300 tys. żołnierzy i ciężki sprzęt. W każdej chwili możliwe jest rozpoczęcie inwazji izraelskiej armii na Strefę Gazy.

W poprzednim wezwaniu do ewakuacji ze Strefy Gazy Izrael nie ostrzegał Palestyńczyków, którzy się nie ewakuują, że uzna ich za sympatyków terrorystów.

Palestyńczycy przekonują, że południe Strefy Gazy również nie jest bezpieczne, ponieważ Izrael atakuje także cele w tej części enklawy. Wiele rodzin, które opuściły północ i przeniosły się na południe Strefy Gazy twierdzi, że stracili bliskich w nalotów na południe enklawy.

Strefa Gazy jest celem izraelskich ataków odwetowych od 7 października, czyli od dnia ataku Hamasu na Izrael.

Atak Hamasu na Izrael i odwet Izraela

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Konflikty zbrojne
USA zawetowały rezolucję RB ONZ. "Hamas nie chce trwałego pokoju"
Konflikty zbrojne
Ołeksij Arestowycz: W teorii jesteśmy krajem największej wolności, ale w rzeczywistości w Ukrainie naruszane są prawa człowieka
Konflikty zbrojne
Atak rakietowy na ambasadę USA w Iraku
Konflikty zbrojne
Cameron: Za 10 proc. budżetu obronnego USA zniszczono połowę potencjału armii Rosji
Konflikty zbrojne
Think tank: Rosjanie tracą tylu żołnierzy, ilu udaje im się zmobilizować
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?