Minister obrony Izraela do żołnierzy: Widzicie Gazę z daleka. Niedługo zobaczycie od środka

- Rozkaz przyjdzie - mówił izraelskim żołnierzom stacjonującym na granicy Strefy Gazy minister obrony Izraela, Jo'aw Gallant sugerując, że wkrótce rozpocznie się lądowa inwazja Izraela na Strefę Gazy.

Publikacja: 20.10.2023 05:53

Izraelski żołnierz

Izraelski żołnierz

Foto: AFP

- Teraz widzicie Gazę z daleka, ale wkrótce zobaczycie ją od środka - mówił Gallant. Izrael miał zgromadzić na granicy ze Strefą Gazy nawet 300 tys. żołnierzy i ciężki sprzęt.

Wojna w Izraelu: Już niemal 5 tys. ofiar

Izrael prowadzi ataki odwetowe na Strefę Gazy od 7 października, gdy Hamas zaatakował Izrael przeprowadzając zmasowany atak rakietowy, z użyciem 2,5-3 tys. rakiet, któremu towarzyszyło wtargnięcie do Izraela grup bojowników Hamasu, zabijających cywilów i żołnierzy i biorących zakładników. Dotychczas jednak izraelska armia ograniczała się do ostrzału celów w Izraelu z powietrza, morza i z lądu. W każdej chwili spodziewana jest jednak inwazja na Strefę Gazy. Izraelskie władze przyznają, że ich celem jest zniszczenie Hamasu, który rządzi enklawą od 2007 roku.

Czytaj więcej

Amerykańscy żołnierze atakowani na Bliskim Wschodzie

Przed tygodniem Izrael wezwał cywilów mieszkających w północnej części Strefy Gazy do ewakuacji, w związku z planowanymi działaniami wojskowymi.

3 500

Tyle osób zginęło dotychczas w odwetowych atakach Izraela na Strefę Gazy

W ataku Hamasu na Izrael zginęło nawet ok. 1 400 mieszkańców tego kraju, a ok. 200 zostało zakładnikami. W atakach odwetowych na Strefę Gazy zginęło 3,5 tysiąca osób, a nawet milion (z 2,3 mln mieszkańców Strefy Gazy) mogło zostać pozbawionych dachu nad głową - podaje Ministerstwo Zdrowia Strefy Gazy.

O tym, że "najgorsze nadchodzi", przez co należy rozumieć inwazję izraelskiej armii na Strefę Gazy, mówił też w Ammanie szef MSZ Jordanii, Ayman Safadi.

Rośnie napięcie na granicy Izraela z Libanem

Jednocześnie rośnie napięcie na granicy Izraela z Libanem. Działający w Libanie Hezbollah, podobnie jak Hamas wspierany przez Iran, w czwartek wystrzelił rakiety w kierunku pozycji izraelskich sił w rejonie wsi Manara, na co Izrael odpowiedział ogniem artylerii. Napięcie na granicy jest największe od 2006 roku, gdy doszło do wojny Izraela z Hezbollahem.

Czytaj więcej

Joe Biden ostrzega: Jeśli Putin nie zostanie zatrzymany może zagrozić Polsce

Libańska armia twierdzi, że w czwartek w południowym Libanie, w trakcie wymiany ognia między Hezbollahem a Izraelem zginął dziennikarz. Libańska armia podaje, że łącznie siedmioro pracowników mediów znalazło się pod ostrzałem i ratować musieli ich żołnierze sił pokojowych ONZ.

Rzecznik zbrojnego ramienia Hamasu, Abu Obeida, w telewizji Al Jazeera, wezwał do organizowania w piątek antyizraelskich wieców w całym arabskim i muzułmańskim świecie. Zapewnił też, że Hamas jest gotów na długą walkę z Izraelem.

- Teraz widzicie Gazę z daleka, ale wkrótce zobaczycie ją od środka - mówił Gallant. Izrael miał zgromadzić na granicy ze Strefą Gazy nawet 300 tys. żołnierzy i ciężki sprzęt.

Wojna w Izraelu: Już niemal 5 tys. ofiar

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 875
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Konflikty zbrojne
Ukraiński portal: Podczas walk o Krynki zaginęło kilkuset ukraińskich żołnierzy
Konflikty zbrojne
Putin zużywa rezerwy. Za rok Rosja wyczerpie postsowieckie zapasy uzbrojenia
Konflikty zbrojne
Kontrole ukraińskiej straży granicznej. Mężczyźni bez legitymacji będą zawracani
Konflikty zbrojne
W ukraińskiej armii narasta kryzys, wobec dowódców padają poważne zarzuty