Amerykańscy żołnierze atakowani na Bliskim Wschodzie

W ostatnich dniach żołnierze USA stacjonujący w Syrii i Iraku byli kilkukrotnie celem ataków - informują przedstawiciele administracji USA.

Publikacja: 20.10.2023 05:33

Amerykańscy żołnierze w Iraku

Amerykańscy żołnierze w Iraku

Foto: US DoD

Do ataków na żołnierzy USA dochodzi w momencie, gdy na Bliskim Wschodzie rośnie napięcie związane z eskalacją konfliktu Izraela z Hamasem. Zarówno w Iraku, jak i w Syrii, aktywne są wspierane przez Iran milicje i inne organizacje zbrojne.

Irak: Ataki na bazy, w których stacjonują żołnierze USA

W związku z konfliktem w Izraelu prezydent USA Joe Biden zdecydował się wysłać w rejon wschodniego Morza Śródziemnego dwie grupy bojowe amerykańskich lotniskowców. W rejon Bliskiego Wschodu Amerykanie skierowali też 2 tys. żołnierzy piechoty morskiej. Posunięcia te mają być sygnałem ostrzegawczym dla Iranu, by ten nie włączał się w konflikt Izraela z Hamasem.

Czytaj więcej

Joe Biden ostrzega: Jeśli Putin nie zostanie zatrzymany może zagrozić Polsce

Od momentu ataku Hamasu na Izrael z 7 października na Bliskim Wschodzie dochodzi do coraz częstszych ataków wymierzonych w stacjonujących tam żołnierzy USA. W środę dron zaatakował siły USA w Syrii - w wyniku ataku niektórzy żołnierze doznali niegroźnych obrażeń. Udaremniono też atak kolejnego drona.

Wcześniej siły USA udaremniły kilka ataków dronów w Iraku. W czwartek zaatakowana została przy użyciu dronów i rakiet baza sił powietrznych Ain al-Asad, w której stacjonują żołnierze USA i inni żołnierze sił międzynarodowych. Na terenie bazy doszło do kilku eksplozji - relacjonuje Reuters.

Rakiety spadły też na inną bazę wojskową, w której stacjonują żołnierze USA, w pobliżu lotniska międzynarodowego w Bagdadzie - podała w czwartek iracka policja, nie przedstawiając jednak żadnych szczegółów ataku.

Czytaj więcej

Pentagon: Amerykański okręt przechwycił rakiety wystrzelone przez Huti z Jemenu

- Chociaż nie zamierzam przedstawiać przewidywań dotyczących potencjalnych odpowiedzi na te ataki, mogę powiedzieć, że podejmiemy wszystkie niezbędne działania, by bronić sił USA i koalicji przed wszelkimi zagrożeniami - powiedział rzecznik Pentagonu, gen. Patrick Ryder.

- Wszelka reakcja, jeśli nastąpi, nadejdzie w wybranym przez nas czasie - dodał.

Amerykański okręt przechwycił rakiety i drony z Jemenu

W czwartek okręt marynarki wojennej USA, znajdujący się na wodach w pobliżu Jemenu, przechwycił rakiety i kilka dronów wysłanych przez - jak mówił Ryder - wspieranych przez Iran rebeliantów Huti, którzy od 2014 roku walczą z jemeńskim rządem. Według gen. Rydera pociski i drony mogły zmierzać w kierunku celów w Izraelu.

2 500

Tylu żołnierzy USA stacjonuje w Iraku

W Iraku stacjonuje 2,5 tys. żołnierzy USA, w Syrii - ok. 900.

W Iraku napięcie w związku z wojną Hamasu z Izraelem jest wysokie. Wielki Ajatollah Ali al-Sistani, największy rangą szyicki duchowny muzułmański, w ubiegłym tygodniu potępił Izrael i wezwał świat do przeciwstawienia się "strasznej brutalności" w oblężonej Gazie.

Kataib Hezbollah, organizacja zbrojna mająca związki z Iranem, oskarża USA o wspieranie Izraela w "zabijaniu niewinnych" i domaga się opuszczenia Iraku przez żołnierzy USA. 

W ubiegłych latach wspierane przez Iran milicje regularnie atakowały siły USA w Iraku i ambasadę USA w Bagdadzie przy użyciu rakiet i dronów.

Do ataków na żołnierzy USA dochodzi w momencie, gdy na Bliskim Wschodzie rośnie napięcie związane z eskalacją konfliktu Izraela z Hamasem. Zarówno w Iraku, jak i w Syrii, aktywne są wspierane przez Iran milicje i inne organizacje zbrojne.

Irak: Ataki na bazy, w których stacjonują żołnierze USA

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 878
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 877
Konflikty zbrojne
Viktor Orbán zapowiada dalsze "misje pokojowe". Nie zamierza się nikomu opowiadać
Konflikty zbrojne
Myśliwce F-16 szybciej trafią na Ukrainę. Zełenski dziękuje Tuskowi
Konflikty zbrojne
Atak na Tel Awiw. Dron ominął izraelską obronę przeciwlotniczą