Ukraina w NATO? Wiceszef Sojuszu: Temat powinien zostać odłożony

Członkowie NATO nie osiągnęli konsensusu w sprawie przystąpienia Ukrainy do Sojuszu - powiedział zastępca sekretarza generalnego NATO Mircea Geoană w wywiadzie dla rumuńskiej agencji informacyjnej DC News

Publikacja: 10.06.2023 22:19

Zastępca sekretarza generalnego NATO Mircea Geoană

Zastępca sekretarza generalnego NATO Mircea Geoană

Foto: PAP/DPA

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 472

Geoană powiedział, że w ej chwili państwa członkowskie NATO nie są w stanie zająć jednolitego stanowiska w sprawie przystąpienia Ukrainy do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

- I myślę, że prezydent Zełenski również rozumie, że w czasie, gdy toczy się tak wielka i skomplikowana wojna, temat przystąpienia Ukrainy do NATO powinien zostać odłożony - powiedział rumuński polityk.

Dodał, że jedną z lekcji wyciągniętych z rosyjskiej inwazji na Ukrainę „jest znaczenie wspierania partnerów raczej wcześniej niż później”.

Czytaj więcej

Nieoficjalnie: Andrzej Duda jedzie do Paryża rozmawiać o gwarancjach dla Ukrainy

Powiedział również, że niezwykle ważny będzie szczyt w Wilnie – będzie dotyczyć najważniejszej transformacji strategii wojskowej NATO, planowania wojskowego, struktury sił i  dowodzenia od 50 lat:

- Tu w Rumunii i w rejonie Morza Czarnego po raz pierwszy będziemy mieli spójną strategię obronną, jakiej nigdy wcześniej nie mieliśmy - powiedział Geoană.

Podkreślił, że na szczycie w Wilnie przywódcy, oprócz przekazania mocnego przesłania dla Ukrainy, poprą najważniejszą transformację w wojskowej doktrynie w ciągu ostatnich 50 lat.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wielokrotnie powtarzał, że Ukraina zdaje sobie sprawę, że w trakcie trwania wojny z Rosją jej wstąpienie do NATO jest niemożliwe. Kijów domaga się jednak określenia szczegółowych kroków na ścieżce prowadzącej do jego członkostwa po zakończeniu Konfliktu.

Konflikty zbrojne
Joe Biden ostrzega Iran. Prezydent USA użył jednego słowa
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konflikty zbrojne
Atak na Izrael. W stronę kraju wystrzelono kilkadziesiąt rakiet
Konflikty zbrojne
Ukraińska ustawa o mobilizacji. Służyć na froncie aż do końca
Konflikty zbrojne
Dlaczego Rosja zaatakowała elektrownie na Ukrainie? Putin: Musieliśmy
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Konflikty zbrojne
Na Ukrainie przegłosowano ustawę o mobilizacji