Reklama

Ukraina w NATO? Wiceszef Sojuszu: Temat powinien zostać odłożony

Członkowie NATO nie osiągnęli konsensusu w sprawie przystąpienia Ukrainy do Sojuszu - powiedział zastępca sekretarza generalnego NATO Mircea Geoană w wywiadzie dla rumuńskiej agencji informacyjnej DC News

Publikacja: 10.06.2023 22:19

Zastępca sekretarza generalnego NATO Mircea Geoană

Zastępca sekretarza generalnego NATO Mircea Geoană

Foto: PAP/DPA

amk

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 472

Geoană powiedział, że w ej chwili państwa członkowskie NATO nie są w stanie zająć jednolitego stanowiska w sprawie przystąpienia Ukrainy do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

- I myślę, że prezydent Zełenski również rozumie, że w czasie, gdy toczy się tak wielka i skomplikowana wojna, temat przystąpienia Ukrainy do NATO powinien zostać odłożony - powiedział rumuński polityk.

Dodał, że jedną z lekcji wyciągniętych z rosyjskiej inwazji na Ukrainę „jest znaczenie wspierania partnerów raczej wcześniej niż później”.

Czytaj więcej

Nieoficjalnie: Andrzej Duda jedzie do Paryża rozmawiać o gwarancjach dla Ukrainy
Reklama
Reklama

Powiedział również, że niezwykle ważny będzie szczyt w Wilnie – będzie dotyczyć najważniejszej transformacji strategii wojskowej NATO, planowania wojskowego, struktury sił i  dowodzenia od 50 lat:

- Tu w Rumunii i w rejonie Morza Czarnego po raz pierwszy będziemy mieli spójną strategię obronną, jakiej nigdy wcześniej nie mieliśmy - powiedział Geoană.

Podkreślił, że na szczycie w Wilnie przywódcy, oprócz przekazania mocnego przesłania dla Ukrainy, poprą najważniejszą transformację w wojskowej doktrynie w ciągu ostatnich 50 lat.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wielokrotnie powtarzał, że Ukraina zdaje sobie sprawę, że w trakcie trwania wojny z Rosją jej wstąpienie do NATO jest niemożliwe. Kijów domaga się jednak określenia szczegółowych kroków na ścieżce prowadzącej do jego członkostwa po zakończeniu Konfliktu.

Konflikty zbrojne
Rosja nadal przegrywa z Ukrainą wojnę na morzu
Konflikty zbrojne
Minister obrony Rosji: Są dowody, że NATO przygotowuje się na wojnę z nami
Konflikty zbrojne
Dyrektor Instytutu Wschodniej Flanki: Trwały pokój na Ukrainie? Nie liczyłbym. Rosjanom na tym nie zależy
Konflikty zbrojne
Rosja za wszelką cenę chce zwiększyć produkcję zbrojeniową. Z czym ma problem?
Konflikty zbrojne
Ukraiński ekspert: Rosja i USA rozmawiają o pieniądzach. Ukraina jest dla nich barierą
Materiał Promocyjny
Lojalność, która naprawdę się opłaca. Skorzystaj z Circle K extra
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama