Ukraiński ekspert: F-16 zmienią równowagę sił. Su-35 bez szans w bliskiej walce

- Jeżeli chodzi o walkę na bliskiej odległości, to Su-35 z F-16 nie będzie miał żadnych szans – mówi „Rzeczpospolitej” Ołeksij Melnyk, analityk kijowskiego Centrum Razumkowa, emerytowany oficer ukraińskich sił powietrznych i były pilot wojskowy.

Publikacja: 22.05.2023 15:22

Myśliwce F-16

Myśliwce F-16

Foto: US DoD

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 453

W Kijowie już panuje przekonanie, że Ukraina otrzyma samoloty wielozadaniowe F-16?

Wygląda na to, że załatwienie tej sprawy jest bardzo bliskie. Mieliśmy już do czynienia z koalicją państw, które przekazują czołgi. W sprawie przekazania F-16 jest zgoda polityczna na Zachodzie, pozostają sprawy techniczne do rozwiązania. Proces ruszył i tego już nie da się zatrzymać.

Rozumiem, że Ukrainie zależy na czasie, by nie trwało to latami.

Oczywiście, że tak. To jak z urodzeniem dziecka, znamy termin porodu, ale można go nieznacznie przyspieszyć. Wszystkim w Kijowie zależy, by proces ten trwał jak najkrócej się da. Różne krążą opinie co do tego, kiedy Ukraina otrzyma pierwsze samoloty. Przez 15 lat szkoliłem pilotów i moim zdaniem potrwa to około sześciu miesięcy. Mówimy o pilotach, którzy już mają doświadczenie i doszkalają się. To specjalna kategoria załóg lotniczych, które dobiera się do wykonania skomplikowanych zadań. A już trzeba myśleć o kolejnych załogach, by móc otrzymać kolejne dostawy maszyn. Na razie mówi się o dwóch eskadrach F-16, to około 25-30 samolotów.

Czytaj więcej

Walki w rosyjskim obwodzie biełgorodzkim. Komentarz ukraińskiej armii

Czy są one w stanie zmienić sytuację na froncie wojny z Rosją?

Nie ma takiej broni, która byłaby w stanie całkowicie zmienić sytuację. Ale ta zmienia równowagę sił na korzyść Ukrainy. Przewaga F-16 polega na tym, że jest to samolot wielozadaniowy. Może być wykorzystany do obrony przeciwlotniczej, ale też do atakowania celów naziemnych. Poza tym ma mnóstwo innych ważnych funkcji. Jest wyposażony w środki walki radioelektronicznej, jest się w stanie przebić się przez wrogie systemy obrony przeciwlotniczej, ale też niszczyć je za pomocą odpowiednich rakiet.

Jak F-16 radzi sobie z rosyjską obroną przeciwlotniczą?

Możemy szukać odpowiedzi na to pytanie patrząc na doświadczenia amerykańskich Sił Powietrznych w Iraku. Wówczas Irak wykorzystywał przeważnie rosyjskie systemy obrony przeciwlotniczej. Możemy też przypomnieć doświadczenie Izraela, który wykorzystywał te maszyny w konflikcie z Jordanią. Dochodziło wówczas do pojedynczych przypadków ich zestrzeleń. Na razie jest zbyt wcześnie, by stwierdzać, że ten samolot jest nieuchwytny przez rosyjską obronę powietrzną, albo że jest bardzo wrażliwy na oddziaływanie sił przeciwnika. Przypominam jednak jedną sytuację z Syrii, gdy podczas ataku izraelskich sił powietrznych, Syryjczycy próbowali zestrzelić za pomocą rosyjskiego systemu obrony przeciwlotniczej F-16,  a trafili własny samolot produkcji rosyjskiej.

Jeżeli chodzi o walkę na bliskiej odległości, to Su-35 z F-16 nie będzie miał żadnych szans, bo ten jest zbyt szybki i ma zbyt dobre uzbrojenie

Ołeksij Melnyk, analityk kijowskiego Centrum Razumkowa

A jakie zalety ma F-16 w starciu z rosyjskimi samolotami podobnej generacji?

Jeżeli porównywać go z najnowszymi rosyjskimi Su-35 czy Su-37, to każdy z tych samolotów ma zarówno swoje zalety, jak i wady w porównaniu z F-16. Jeżeli mówimy o Su-35 jest to ciężki myśliwiec, z kolei F-16 jest znacznie lżejszy. W walce na większej odległości przewagę ma rosyjski samolot, bo ma mocniejszy radar i rakiety o dalszym zasięgu. Ale tę przewagę Su-35 straci, jeżeli F-16 będzie wspierany przez AWACS (statek powietrzny wczesnego ostrzegania, wykrywa np. samoloty przeciwnika - red.). Jeżeli chodzi o walkę na bliskiej odległości, to Su-35 z F-16 nie będzie miał żadnych szans, bo ten jest zbyt szybki i ma zbyt dobre uzbrojenie. Nie będzie miał szans nawet, jeżeli piloci będą na podobnym poziomie. Na początku agresji Rosji dochodziło do starć ukraińskich pilotów, którzy z MiG-ów zestrzeliwali rosyjskie samoloty.

Jest szansa, że Ukraina dostanie niezwykle kosztowny samolot typu AWACS?

Wątpię że Ukrainę obecnie będzie na to stać. Ale ten problem rekompensuje się poprzez wsparcie naszych zachodnich partnerów, chodzi o wymianę informacji wywiadowczych, również pozyskanie informacji za pomocą środków wywiadu kosmicznego.

Czy ukraińskie lotniska są w stanie obsługiwać i zapewnić bezpieczeństwo samolotom F-16? Czy korzystanie z lotnisk innych krajów wchodzi w grę?

Rosjanie straszą, że te samoloty będą startować z Polski czy z Rumunii. Wątpię w to. Mogą tam trafiać do serwisu, ale stacjonować powinny tu, w Ukrainie. Co prawda, F-16 wymaga idealnej nawierzchni pasa startowego, nie może być żadnych kamyków. Ale myślę, że to nie jest najtrudniejsze zadanie do rozwiązania. Siły obrony przeciwlotniczej obecnie zapewniają bezpieczeństwo tych lotnisk. Chodzi m.in. o specjalne schrony betonowe i środki maskowania.

W Kijowie już panuje przekonanie, że Ukraina otrzyma samoloty wielozadaniowe F-16?

Wygląda na to, że załatwienie tej sprawy jest bardzo bliskie. Mieliśmy już do czynienia z koalicją państw, które przekazują czołgi. W sprawie przekazania F-16 jest zgoda polityczna na Zachodzie, pozostają sprawy techniczne do rozwiązania. Proces ruszył i tego już nie da się zatrzymać.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Wielka Brytania przekaże Ukrainie największy pakiet pomocy wojskowej od początku wojny
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Konflikty zbrojne
Media: Grecja dostarczy Ukrainie system Patriot. Ale stawia warunki
Konflikty zbrojne
Korea Północna po raz pierwszy ćwiczyła "nuklearny kontratak". Kim Dzong Un kierował
Konflikty zbrojne
„Martwy sezon” na froncie. Czekając na amunicję, Ukraińcy próbują utrzymać pozycje
Konflikty zbrojne
Sprzeczne doniesienia z frontu. Ukraińcy: Jesteśmy w wiosce, którą "zdobyli" Rosjanie