Wojna na Ukrainie. Rosjanie uderzyli w internat pod Kijowem, zginęli cywile

Co najmniej cztery osoby zginęły w rosyjskim nocnym ataku dronów kamikadze na obiekt cywilny w obwodzie kijowskim - podały lokalne władze.

Aktualizacja: 22.03.2023 12:47 Publikacja: 22.03.2023 11:24

Wojna na Ukrainie. Rosjanie uderzyli w internat pod Kijowem, zginęli cywile

Foto: PAP/EPA/STATE EMERGENCY SERVICE OF UKRAINE

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 392

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał rano, że w nocy Rosjanie wysłali 21 dronów-kamikadze Shahed-136 w kierunku celów na Ukrainie. Strona ukraińska podawała, że 16 bezzałogowców zostało strąconych przez obronę przeciwlotniczą.

Kijowska Obwodowa Administracja Państwowa poinformowała, że jeden z dronów uderzył w obiekt cywilny w regionie. Początkowo informowano o trzech zabitych i siedmiu rannych, wśród których był 11-latek.

Ukraińska prokuratura doprecyzowała, że atak miał miejsce w miejscowości Rzyszczów (rejon obuchowski w obwodzie kijowskim). W wyniku ataku uszkodzone zostały budynki internatu i liceum. Doszło do pożaru, ewakuowano ponad 200 osób.

Czytaj więcej

Nakaz aresztowania Putina. Zełenski komentuje: To punkt zwrotny

Wśród ofiar nocnego ataku jest kierowca karetki. - Widzimy, że wróg ponownie zaatakował infrastrukturę cywilną, zginęli niewinni ludzie, w tym kierowca karetki, który przyjechał ratować obywateli. To kolejna haniebna zbrodnia wojenna okupanta - oświadczył komendant policji obwodu kijowskiego Andrij Niebytow.

Po ugaszeniu pożaru na miejscu rozpoczęto akcję ratunkową. Ukraińskie służby informowały, że nieznany pozostaje los pięciu osób.

Szef kijowskiej policji poinformował, że na piątym piętrze internatu odnaleziono ciało czwartej ofiary ataku drona. Niebytow podał, że zginął 40-letni mężczyzna, który nie zszedł do schronu.

Kilka godzin po tym ataku prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, poinformował o ostrzelaniu budynków mieszkalnych w Zaporożu co zilustrował nagraniem momentu ataku.

Konflikty zbrojne
Sky News: Zdobycie Bachmutu kosztowało Rosjan życie 60 tys. ludzi
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Konflikty zbrojne
Zamknięty schron w Kijowie. Zełenski zapowiada "nokaut"
Konflikty zbrojne
NATO zobowiązuje się do przygotowania Ukrainy do zakończenia wojny
Konflikty zbrojne
17 milionów dolarów spada na ziemię. Rosja używa iskanderów
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Konflikty zbrojne
Parlament Europejski przyjął ustawę o produkcji amunicji dla Ukrainy
Konflikty zbrojne
Zełenski apeluje do sojuszników. "Patrioty to patrioty"