Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 388

"Wielokrotnie podkreślaliśmy, że jesteśmy otwarci na naprawdę poważne propozycje z Zachodu i Ukrainy dotyczące politycznego i dyplomatycznego rozwiązania kryzysu, ale język ultimatum jest dla nas nie do przyjęcia” – napisała Maria Zacharowa w sobotnim poście na Telegramie.

Zacharowa potępiła ukraińskich urzędników, w tym ministra spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebę, za to, że nie chcą zasiąść do stołu negocjacyjnego.

Komentarze Zacharowej nastąpiły po czwartkowym tweecie Kułeby, w którym powiedział, że omawiał z chińskimi urzędnikami 10-punktową formułę pokojową prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego:

Zacharowa nazwała plan pokojowy Zełenskiego „niczym więcej niż ultimatum i zbiorem żądań wobec Rosji, które są oderwane od rzeczywistości” i twierdziła, że celem tych propozycji jest „osiągnięcie kapitulacji Rosji z pomocą Zachodu”.

Według Zacharowej integralną częścią trwałego planu pokojowego powinno być zniesienie sankcji i międzynarodowe uznanie deklarowanej przez Rosję aneksji terytoriów ukraińskich.

Zełenski powiedział dziennikarzom w lutym, że nie będzie negocjował z Putinem, mówiąc: „To nie jest ten sam człowiek. Tam nie ma z kim rozmawiać”.