Koncern z USA sprzeda Ukrainie dwa drony bojowe za jednego dolara?

Dwa drony bojowe Reaper MQ-9, zdolne przenosić do 1 360 kg uzbrojenia, chce przekazać Ukrainie za jednego dolara koncern General Atomics - pisze "Wall Street Journal".

Publikacja: 01.02.2023 05:37

Dron Reaper nad Afganistanem

Dron Reaper nad Afganistanem

Foto: Lt. Col. Leslie Pratt, Public domain, via Wikimedia Commons

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 343

Firma, dzięki przekazaniu dronów ukraińskiej armii, chce przyczynić się do zwiększenia możliwości obronnych Ukrainy.

Dyrektor generalny firmy, Linden Blue, poinformował o swojej ofercie ukraińskich dyplomatów w Waszyngtonie.

Gdyby umowa doszła do skutku Ukraina musiałaby wydać - oprócz symbolicznego dolara na zakup dronów - również ok. 10 mln dolarów na przygotowanie dostawy dronów na Ukrainę i ich transport, a także 8 mln dolarów rocznie na koszty związane z utrzymaniem dronów.

Czytaj więcej

Włoskie lotnictwo wycofało Predatory

Rzecznik General Atomics, Mark Brinkley, pytany o tę ofertę odpowiada, że koncern "nie komentuje konkretnych umów", ale jednocześnie wyraża przekonanie, że "Ukraina potrzebuje możliwości, jakie stwarzaj ą drony Reaper tak szybko, jak to możliwe".

Brinkley mówi, że koncern omawiał potrzeby Sił Zbrojnych Ukrainy z przedstawicielami rządu tego kraju od wielu miesięcy i "chce pomóc w każdy możliwy sposób".

Drony Reaper MQ-9 nazywa się "cichymi zabójcami"

"Wall Street Journal" pisze, że w ciągu minionego roku USA dostarczyły Ukrainie ponad 700 dronów, w tym drony taktyczne Switchblade. Drony Reaper są jednak bardziej złożonymi systemami uzbrojenia, posiadającymi większe możliwości - rozpiętość ich skrzydeł wynosi ok. 20 metrów, a maszyny te mogą pozostawać w powietrzu przez ponad 24 godziny.

General Atomics ma oferować Ukrainie starszą wersję swojego drona, MQ-9A Block 1. Jeden taki dron kosztuje kilka milionów dolarów.

Drony Reaper MQ-9 mogą być wykorzystywane do atakowania celów za pomocą przenoszonego uzbrojenia, a także do prowadzenia rozpoznania. Drony te nazywa się "cichymi zabójcami" ze względu na ich potencjał bojowy. To właśnie te drony zostały wykorzystane przez USA do ataku w Bagdadzie, w którym 3 stycznia 2020 roku zginął irański generał Kasym Sulejmani.

Konflikty zbrojne
Ukraina zmodyfikowała swoje drony morskie. Są jeszcze groźniejsze dla Rosjan
Konflikty zbrojne
Ukraina chce, by NATO zestrzeliwało rosyjskie rakiety. Jest reakcja MSZ
Konflikty zbrojne
Prokurator MTK chce aresztu dla Beniamina Netanjahu i przywódcy Hamasu
Konflikty zbrojne
Wołodomyr Zełenski wciąga sojuszników w bezpośrednie działania przeciw Rosji
Konflikty zbrojne
Kongresmeni z USA: Pozwólmy Ukrainie atakować Rosję naszą bronią