Wuhłedar jak Bachmut. "Kolejne fale rosyjskich żołnierzy rzucane na miasto"

- Sytuacja jest bardzo trudna. Bachmut, Wuhłedar i inne rejony w obwodzie donieckim są stale atakowane przez Rosjan - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

Publikacja: 30.01.2023 04:54

Ukraińscy żołnierze na ulicach Bachmutu

Ukraińscy żołnierze na ulicach Bachmutu

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 341

- Wróg nie liczy się z ludźmi i, pomimo licznych strat, utrzymuje dużą intensywność ataków - stwierdził ukraiński prezydent. - W niektórych swoich wojnach Rosja straciła mniej ludzi niż traci tam, w szczególności w pobliżu Bachmutu - przekonywał Zełenski.

Prezydent Ukrainy mówił jednocześnie, że broniąc obwodu donieckiego ukraińska armia "broni całej Ukrainy". - Każdy krok wroga, jakiemu tam przeciwdziałamy oznacza dziesiątki kroków, którym przeciwdziałaliśmy na innych kierunkach - podkreślał.

Zełenski stwierdził, że "kluczowym czynnikiem na trwającej wojnie" jest prędkość dostaw uzbrojenia na Ukrainę. - Rosja liczy na przeciągnięcie wojny, by wyczerpać nasze siły. Musimy uczynić czas naszą bronią. Musimy przyspieszyć wydarzenia, przyspieszyć dostawy i otworzyć nowe, niezbędne opcje, jeśli chodzi o broń - podsumował.

W niedzielę, w rosyjskim ostrzale Chersonia, pociski spadły na szpital i szkołę - poinformowały lokalne władze. W wyniku ostrzału zginęły trzy osoby, a sześć zostało rannych.

Czytaj więcej

Czy Bachmut został okrążony od północy?

Chersoń, stolica obwodu chersońskiego, którego część jest okupowana przez Rosjan, został wyzwolony przez ukraińską armię w listopadzie. Od tego czasu Rosjanie regularnie ostrzeliwują to miasto.

W niedzielę Rosjanie ostrzelali też Charków, zabijając jedną osobę - poinformował gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow. Rosyjski pocisk wystrzelony przez zestaw przeciwlotniczy S-300 trafił w budynek mieszkalny w Charkowie, doprowadzając do jego częściowego zawalenia się.

Ukraińscy politycy głośno domagają się dostaw zachodnich samolotów bojowych, zwłaszcza myśliwców F-16

Sztab Generalny armii Ukrainy w wieczornym raporcie na temat sytuacji na froncie podał, że Rosjanie ostrzelali Bachmut, o który walki toczą się od kilku miesięcy, a także Wuhłedar - obiekt ataków Rosjan w ostatnich dniach.

Ukraiński analityk wojskowy, płk Mykoła Sałamacha, w rozmowie z ukraińskim Radiem NV powiedział, że Rosjanie atakują Wuhłedar falami. Jak dodał miasto ma strategiczne znaczenie, ponieważ "z tego miejsca Ukraińcy kontrolują praktycznie cały system połączeń kolejowych" używanych przez Rosjan do zaopatrywania jednostek w tym rejonie.

Jak mówił Sałamacha sytuacja w Wuhłedarze przypomina dziś sytuację w Bachmucie. - Jedna fala rosyjskich żołnierzy za drugą jest rozbijana przez ukraińskie siły zbrojne - stwierdził.

Ukraińska armia czeka obecnie an czołgi, których przekazanie zadeklarowało w ostatnich dniach wielu zachodnich sojuszników, w tym Polska (nasz kraj ma przekazać Ukrainie 14 czołgów Leopard 2, 30 czołgów PT-91 Twardy oraz 30 innych czołgów - zapewne chodzi o T-72). Łącznie sojusznicy mają przekazać Ukrainie nawet 321 czołgów podstawowych, ale ich dostawa może zająć wiele miesięcy. Tymczasem Ukraina chciałaby przyspieszenia dostaw w związku ze spodziewaną w najbliższych tygodniach rosyjską ofensywą.

Ukraińscy politycy głośno domagają się też dostaw zachodnich samolotów bojowych, zwłaszcza myśliwców F-16. Na razie jednak takie dostawy wykluczają m.in. Niemcy.

Konflikty zbrojne
Płynie woda, zmywa front. Okupanci okazali się tak samo zaskoczeni powodzią, jak i Ukraińcy
Konflikty zbrojne
Pierwsze próby przełamania rosyjskiej obrony. Ukraina napotkała silny opór i ponosi straty
Konflikty zbrojne
Ukraińcy wysłali na front pierwsze leopardy 2A4. Rosjanie mieli zniszczyć czołg
Konflikty zbrojne
Helpdesk.media zbiera pieniądze na pomoc ofiarom zniszczenia zapory na Dnieprze
Konflikty zbrojne
Łukaszenko: Rosja i Białoruś znów chcą negocjacji w sprawie wojny na Ukrainie