Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 285

Wyprodukowane w Iranie drony Shahed 136, które były używane przez Rosję, zostały użyte w atakach na Ukrainę, wymierzonych w infrastrukturę cywilną. Według projektu StateWatch Trap Aggressor, rosyjskie wojsko zmieniło nazwę drona Geran-2, aby ukryć jego pochodzenie.

Wśród części znalezionych w zestrzelonych dronach  znajdują się elementy wyprodukowane w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i krajach UE.

Jedną z firm, której produkt znaleziono w irańskiej maszynie, są części do anten pochodzące od kanadyjskiego producenta Tallysman Wireless.

Prezes Tallysman, Gyles Panther, powiedział mediom, że  jest „boleśnie świadomy”, iż produkt jego firmy był używany do atakowania cywilów na Ukrainie. Podkreślił jednak, że firma nie jest współwinna tego użycia, a od początku wojny "jest w 100 proc. zaangażowana w pomoc dla Ukrainy".

Ze względu na sankcje wobec Iranu Panther podejrzewa, że Tallysman Wireless nieumyślnie sprzedała części fałszywym firmom.

Tallysman współpracuje z kanadyjskimi służbami celnymi, ale kontrolowanie, w czyje ręce trafiają w dużej mierze nieszkodliwe części, takie jak anteny bezprzewodowe, które nie są objęte kontrolą eksportu, jest trudne.