Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 285

Prokurator generalny Ukrainy Andriej Kostin widzi dramatyczny wzrost liczby przypadków przemocy seksualnej ze strony rosyjskich żołnierzy okupujących jego kraj. Ofiarami padają przedstawiciele wszystkich płci, z wszystkich grup wiekowych, nawet osoby starsze i dzieci - powiedział w poniedziałek (5.12.2022) w wywiadzie dla gazet niemieckiej grupy medialnej Funke.

Zdaniem Kostina rosyjscy żołnierze używają gwałtu jako metody prowadzenia wojny, by upokorzyć Ukrainki i Ukraińców. Jak przyznał, nie jest łatwo prześledzić proces przekazywania rozkazów. „Ale wykryliśmy wiele przypadków, w których rosyjscy dowódcy nakazywali albo przynajmniej wspierali gwałty”.

Wiele niezgłoszonych przypadków

Ukraiński prokurator powiedział, że cztery miesiące temu zarejestrowano oficjalnie 40 przypadków przemocy seksualnej ze strony rosyjskich żołnierzy. Obecnie to 110 przypadków, a ich liczba szybko rośnie. Z pewnością znacznie większa jest za to liczba niezgłoszonych gwałtów.

Czytaj więcej

Wywiad: Putin chce mieć kontrolę nad Rosjanami, którzy unikają poboru

„W wielu przypadkach ludzie są gwałceni przez rosyjskich żołnierzy, torturowani a potem zabijani. Gwałty często zdarzają się na oczach bliskich i dzieci” - powiedział Kostin. Jak dodał, dotknięte są przede wszystkim tereny okupowane.

Zbrodnie wojenne w Ukrainie

Ukraiński prokurator generalny zażądał utworzenia międzynarodowego trybunału ds. rosyjskich zbrodni wojennych w Ukrainie, wzorowanego na tym, który działał po drugiej wojnie światowej w Norymberdze. „Ten specjalny trybunał powinien opierać się na wielostronnym, międzynarodowym traktacie” - powiedział. Jak dodał, już osiem krajów wspiera ten pomysł. „Rozmawiamy także z przedstawicielami Niemiec i Francji”.

Czytaj więcej

Eksplozje na lotniskach w Rosji? Kreml: Pytajcie resort obrony

Kostin zauważył, że wsparcie dla utworzenia trybunału przyszło ze strony Parlamentu Europejskiego oraz Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. „Teraz pracujemy nad poparciem ze strony Zgromadzenia Ogólnego ONZ”.

Prokurator przyznał, że w sprawie ścigania rosyjskich zbrodni wojennych w Ukrainie dopiero zawiązuje się międzynarodowa współpraca. Jak dotąd istnieje jedynie wspólna grupa dochodzeniowa, w skład której wchodzą, obok Ukrainy, kraje bałtyckie, Polska, Słowacja i Rumunia.