Czy Ukrainie grozi inwazja Rosjan z Białorusi? Szef ukraińskiego wywiadu ocenia ryzyko

Czy wojska rosyjskie mogą wkroczyć na Ukrainę z terenu Białorusi? Do tej kwestii odniósł się szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Kyryło Budanow.

Publikacja: 31.10.2022 02:16

Rosyjscy żołnierze (fot. ilustracyjna)

Rosyjscy żołnierze (fot. ilustracyjna)

Foto: Olga MALTSEVA / AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 249

Szef Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy gen. Kyryło Budanow mówił o możliwości zakrojonej na szeroką skalę inwazji wojsk rosyjskich z terytorium Białorusi w celu zablokowania możliwości dostarczania pomocy Ukrainie od jej partnerów.

- Odcięcie linii zaopatrzenia od zachodu jest strategicznym celem wroga. I możemy powiedzieć, że jest to ukochane marzenie Federacji Rosyjskiej - powiedział Budanow, cytowany przez służby prasowe Głównego Zarządu Wywiadu.

Czytaj więcej

Wojna na Ukrainie. W 7 dni Rosjanie stracili prawie 3000 żołnierzy

- Jeśli mówimy o rosyjskiej aktywności wojskowej na Białorusi, to obecność rosyjskiego wojska na Białorusi nie jest tak duża - zaznaczył szef ukraińskiego wywiadu wojskowego dodając, że na Białorusi jest "jedynie ok. 4300 członków personelu wojskowego" z Rosji.

Budanow mówił, że grupa ta jest w sposób bardzo ograniczony wyposażona w ciężkie systemy uzbrojenia, a większość ("około 80 proc. grupy") - to żołnierze zmobilizowani. - Mogę więc powiedzieć, że na obecnym etapie nie ma zagrożenia inwazją z Białorusi - oświadczył szef wywiadu wojskowego Ukrainy.

Zastrzegł, że sytuacja może się "bardzo szybko zmienić", po tym, gdy Rosja straci Chersoń. Zdaniem Budanowa, po opuszczeniu Chersonia zdolna do walki grupa rosyjskich wojsk zostanie częściowo przesunięta w kierunku Zaporoża, "ale część może zostań przeniesiona na Białoruś i stanowić tam zagrożenie" dla Ukrainy.

Konflikty zbrojne
Scenariusz dalszej wojny zaczyna pisać Kijów
Konflikty zbrojne
Macron: Powinniśmy byli słuchać ostrzeżeń Europy Wschodniej
Konflikty zbrojne
Duma chce zmienić prawo. Legalne kontrakty wojskowe dla skazańców
Konflikty zbrojne
Rosyjskie niezależne media: Polska zamierza deportować byłego oficera FSB
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Konflikty zbrojne
Zełenski mianował kontrowersyjnego urzędnika gubernatorem obwodu odeskiego
Konflikty zbrojne
Drony znów atakują Rosję. Pożar rafinerii w Kraju Krasnodarskim