Marin: Europa przetrwa zimę, Ukraina musi wygrać wojnę

Premier Finlandii, Sanna Marin, w rozmowie z Yle przekonywała, że w kwestii działań na rzecz obniżenia cen energii Helsinki są gotowe iść nawet dalej, niż proponuje KE.

Publikacja: 21.10.2022 09:08

Sanna Marin

Sanna Marin

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 240

W Brukseli zakończył się w piątek rano szczyt UE, na którym kraje członkowskie zgodziły się na dalsze negocjacje ws. limitu ceny na gaz. Państwa UE zadeklarowały też, że będą działać na rzecz obniżenia cen energii w Europie.

Przed szczytem Marin mówiła, że propozycje KE ws. ograniczenia wzrostu cen gazu "nie są wystarczająco daleko idące".

Premier Finlandii deklarowała, że jest zwolenniczką wprowadzenia limitu ceny na gaz. Jak dodała "obecne okoliczności są na tyle wyjątkowe, że trzeba podejmować trudne decyzje".

Musimy zrobić wszystko, co możemy, aby Ukraina wygrała wojnę

Sanna Marin, premier Finlandii

- Niektóre kraje obawiają się, że jeśli to zrobimy, gaz przestanie płynąć do Europy a sytuacja stanie się jeszcze trudniejsza. Inne kraje widzą, że potrzebujemy silnej interwencji jeśli chodzi o cenę, ponieważ (ceny gazu) wstrząsają Europą, wstrząsają europejskimi gospodarkami, podnoszą inflację i wpływają na nasze życie na wiele sposobów - powiedziała Marin.

Jednocześnie Marin zapewniła, że Europa przetrwa nadciągającą zimę. Dodała, że można to osiągnąć tylko przez opanowanie cen energii, ale także przez zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych.

Czytaj więcej

UE: Nie ma porozumienia ws. limitu cen gazu. Będą dalsze rozmowy

Marin opowiedziała się przeciwko zwiększeniu wspólnego unijnego zadłużenia, by pokryć koszty kryzysu energetycznego. - Z fińskiego punktu widzenia mamy wciąż 200 mld euro niewykorzystanych pożyczek, powinniśmy przyjrzeć się celom, na które mają być użyte i skierować te środki na rozwiązanie kwestii energetycznej. Wykorzystajmy pakiet, który już mamy. Nie twórzmy nowych - zadeklarowała.

Premier Finlandii przekonywała też, że UE pozostaje zjednoczona wobec agresji Rosji na Ukrainę. - Zrobiliśmy dużo. Sankcje są ostre. Zostały przygotowane wraz z naszymi partnerami, a więc działamy i pozostajemy zjednoczeni - podkreśliła.

Marin opowiedziała się też za ostrzejszymi sankcjami wobec Rosji. - Oczywiście, są trudne pytania na jakie musi odpowiedzieć Finlandia w związku z sankcjami. Ale naszym punktem wyjścia jest to, że Ukraina potrzebuje naszego wsparcia, musimy je oferować - podkreśliła.

Konflikty zbrojne
Członkowie komisji Kongresu wezwali Biały Dom do natychmiastowego dostarczenia Ukrainie pocisków ATACMS
Konflikty zbrojne
Rosja buduje wspólnie z Iranem fabrykę dronów. Produkcja może ruszyć na początku roku
Konflikty zbrojne
Generał Waldemar Skrzypczak: Główne uderzenie na południe będzie oznaczać duże straty dla Ukrainy
Konflikty zbrojne
Rosjanie w Warszawie o wojnie z Putinem i nowej Rosji
Konflikty zbrojne
Putin został zapytany o ukraińską kontrofensywę. "Nie osiągnęli swoich celów"