Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 223

Dekret nr 679/2022 dotyczy "działań w odpowiedzi na próbę anektowania terytorium Ukrainy przez Federację Rosyjską, w celu zagwarantowania bezpieczeństwa w przestrzeni euroatlantyckiej, na Ukrainie i zachowanie integralności terytorialnej".

Czytaj więcej

Rosja: Cały parlament poparł nielegalną aneksję okupowanych części Ukrainy

Rada Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy stwierdziła m.in. że w obecnej sytuacji niemożliwe jest negocjowanie z prezydentem Federacji Rosyjskiej, Władimirem Putinem - co znajduje się w podpisanym przez Zełenskiego dekrecie. 

Gabinet ministrów Ukrainy powinien zapewnić wzmocnienie możliwości obronnych Ukrainy przez zwiększenie dostaw wsparcia wojskowego i technicznego dla Ukrainy

Fragment dekretu prezydenta Wołodymyra Zełenskiego

Dekret wyznacza rządowi Ukrainy "zadanie przygotowania propozycji wielopoziomowego systemu gwarancji bezpieczeństwa w oparciu o wielostronne i dwustronne porozumienia zawierane przez Ukrainę, których celem byłoby podniesienie potencjału obronnego Ukrainy na poziom, który zagwarantowałby odparcie zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej, wzmocnienie wsparcia wojskowego dla Ukrainy w celu zwiększenia jej zdolności obronnych oraz promowanie rozwoju obronności - przemysłu obronnego (...)".

"W odniesieniu do eskalacji ze strony Federacji Rosyjskiej, gabinet ministrów Ukrainy powinien zapewnić wzmocnienie możliwości obronnych Ukrainy przez zwiększenie dostaw wsparcia wojskowego i technicznego dla Ukrainy" - czytamy w dekrecie.

Parlament Ukrainy - jak czytamy w dekrecie - ma "przyspieszyć przyjęcie odpowiednich praw odnoszących się do odpowiednich sankcji i innych reakcji na eskalację ze strony Federacji Rosyjskiej.