Reklama

Litwa kupi od Polski drony kamikaze dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Litwy podpisało umowę z polską firmą WB Group na zakup dronów kamikaze dla Ukrainy

Publikacja: 30.09.2022 23:51

Dron Warmate

Dron Warmate

Foto: Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license, VoidWanderer

amk

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 219

Pieniądze przekazane przez obywateli Litwy zostaną przeznaczone na zakup systemów bezzałogowych Warmate od polskiej firmy WB Group i zostaną przekazane na Ukrainę.

Wiceminister Vilius Semeška informował wcześniej, że w Polsce zostaną zakupione dwa kompletne zestawy, w tym wyrzutnia i 37 sztuk amunicji latającej, tzw. dronów kamikaze. Zakupione drony mogą przenosić materiały wybuchowe oraz niszczyć czołgi i stanowiska dowodzenia.

Zakup uzgodniono z armią ukraińską. Oczekuje się, że producenci dostarczą te systemy w październiku-listopadzie.

Reklama
Reklama

Łatwe w transporcie drony kamikaze Warmate ważą około 5,7 kg, mogą działać na dystansie do 30 km i atakować z prędkością 150 km/h.

Zbiórkę, z której pochodzą pieniądze na zakup dronów, założył Andrius Tapinas, twórca kanału telewizyjnego Laisves.

Jego inicjatywa Legion of Boom zebrała ponad 2 mln euro, z czego połowa zostanie przeznaczona na zakup systemu amunicji latającej Warmate.

Wcześniej Tapinas zorganizował zbiórkę na zakup bayraktarów dla Ukrainy. W ciągu zaledwie 3 dni zebrano na ten cel 5 mln euro.

Czytaj więcej

"Zabójca orków" dla ukraińskich żołnierzy od Litwinów
Konflikty zbrojne
USA nie chcą już angażować się w światowe konflikty. Pete Hegseth przedstawił nowe priorytety USA
Konflikty zbrojne
Zelenski w dwugodzinnej rozmowie z doradcami Trumpa. Trudne negocjacje o pokój
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1382
Konflikty zbrojne
„Bez oddawania terytorium”. Gen. Ołeksandr Syrski o warunku „sprawiedliwego pokoju” dla Ukrainy
Materiał Promocyjny
Startupy poszukiwane — dołącz do Platform startowych w Polsce Wschodniej i zyskaj nowe możliwości!
Konflikty zbrojne
Rosja wciąż uzupełnia armię, aby zastąpić tych, którzy zginęli. Jak jej się to udaje?
Materiał Promocyjny
Jak rozwiązać problem rosnącej góry ubrań
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama