Chiny potępiły misję, mówiąc, że ich siły "ostrzegły" statki.

W ostatnich latach, amerykańskie okręty wojenne, a czasami te z krajów sojuszniczych, takich jak Wielka Brytania i Kanada, rutynowo przepłynęły przez cieśninę, przyciągając gniew Chin. 

W oświadczeniu, US Navy ogłosiło, że jej niszczyciel - Higgins i fregata Royal Canadian Navy - Vancouver przepłynęły przez korytarz w cieśninie, który jest poza morzem terytorialnym jakiegokolwiek państwa.

Czytaj więcej

Władze Chin o Tajwanie: Ojczyzna musi być zjednoczona, będzie zjednoczona

"Współpraca taka jak ta stanowi centralny element naszego podejścia do bezpiecznego i prosperującego regionu" - dodano w oświadczeniu marynarki wojennej.

Minister obrony Kanady Anita Anand powiedziała, że jej kraj, jako państwo Pacyfiku, był głęboko zaangażowany w podtrzymanie globalnej stabilności i dobrobytu w regionie Indo-Pacyfiku.

"Dzisiejszy rutynowe działania w Cieśninie Tajwańskiej demonstrują nasze zaangażowanie w wolny i otwart Indo-Pacyfik" - powiedziała.

Były to drugie tego rodzaju działania podjęte w ciągu miesiąca przez okręt marynarki wojennej USA i drugie wspólne przepłynięcie Stanów Zjednoczonych i Kanady w ciągu mniej niż roku - ostatni emiał miejsce w październiku 2021 roku.