Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 177

Fleming podkreśla, że w czasie toczącej się wojny, zarówno Rosja, jak i Ukraina prowadzą walkę w cyberprzestrzeni.

"Jak dotąd prezydent (Władimir) Putin całkowicie przegrał wojnę informacyjną na Ukrainie i na Zachodzie. Chociaż jest to powód do świętowania, nie powinniśmy lekceważyć tego, jak rosyjska dezinformacja sprawdza się w innych częściach świata" - napisał szef brytyjskiej służby wywiadowczej.

Brytyjskie Narodowe Siły Cybernetyczne, są w stanie odpowiedzieć na działania Rosji, wykorzystując jednostkę wojskową, która ma w swoim arsenale ofensywne cybernarzędzia

"Tak jak w przypadku inwazji lądowej, pierwotny plan Rosji w kwestii działań w internecie nie sprawdził się. Użycie ofensywnych narzędzi cybernetycznych przez ten kraj było nieodpowiedzialne i zakrojone na szeroką skalę” - przekonuje Fleming.

Czytaj więcej

Estonia odparła największy od 2007 r. atak hakerów z Rosji

Według Fleminga Rosja użyła złośliwego oprogramowania WhisperGate, aby uderzyć w ukraińskie systemy informatyczne.

Fleming pisze też, że w ramach działań Rosji w cyberprzestrzeni, kampania dezinformacyjna odgrywa kluczową rolę w rosyjskiej strategii. Jednakże, jak zaznaczył, GCHQ była w stanie ostrzegać przed działaniami Rosjan w tym zakresie.

Nie przedstawiając szczegółów Fleming napisał, że brytyjskie Narodowe Siły Cybernetyczne, są w stanie odpowiedzieć na działania Rosji, wykorzystując jednostkę wojskową, która ma w swoim arsenale ofensywne cybernarzędzia.