Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 176

Występując na spotkaniu z dziennikarzami, zastępca dyrektora departamentu prasy i informacji MSZ Rosji Iwan Nieczajew powiedział, że broń jądrowa zostanie użyta wyłącznie jako środek "odpowiedzi".

Rosyjska doktryna wojskowa dopuszcza odpowiedź jądrową tylko w odpowiedzi na zagrożenie masowym zniszczeniem lub gdy zagrożone jest samo istnienie państwa - powiedział.

- To znaczy, że użycie arsenału jądrowego jest możliwe tylko jako część odpowiedzi na atak w samoobronie i tylko w nagłych przypadkach - dodał.

Nieczajew poinformował również, że propozycja ONZ w sprawie demilitaryzacji Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej jest nie do przyjęcia.

Czytaj więcej

Rosja odrzuca możliwość demilitaryzacji ukraińskiej elektrowni jądrowej

We wtorek rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu oświadczył, że Moskwa nie planuje użycia taktycznej broni jądrowej lub broni chemicznej na Ukrainie.

Czytaj więcej

Szojgu: Rosja nie planuje użycia taktycznej broni jądrowej na Ukrainie

- Media rozpowszechniają spekulacje, na temat domniemanego, możliwego użycia rosyjskiej taktycznej broni jądrowej w czasie specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie lub o gotowości użycia broni chemicznej. Cała ta papka informacyjna jest całkowitym kłamstwem - powiedział Szojgu występując na odbywającej się w Moskwie Międzynarodowej Konferencji Bezpieczeństwa.