Czytaj więcej
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W piątek Odessę odwiedzi sekretarz generalny ONZ, Antonio Guterres.
"Ze względu na brak chętnych do walki, okupanci próbują rekrutować obywateli państw Azji Centralnej do armii... Obwód moskiewski jest w forpoczcie w tej kwestii - aby stworzyć nowe jednostki wojskowe, lokalni przywódcy poinstruowali pracowników komisji wojskowych i komend policji, aby prowadzili propagandowe działania wśród obywateli Uzbekistanu, Tadżykistanu i Kirgistanu" - głosi raport ukraińskiego wywiadu wojskowego.
Według ukraińskiego wywiadu wojskowego, w ramach dodatku do zachęt finansowych, ci, którzy podpiszą kontrakt, by walczyć w szeregach rosyjskiej armii na Ukrainie, mają mieć oferowane obywatelstwo rosyjskie.
Ponadto - jak podaje ukraiński wywiad - w Czeczenii formowane są cztery bataliony, które mają zostać wysłane na Ukrainę.
"Znaczną część 'ochotników' w formowanych bayalionach stanowią młodzi ludzie porwani przez czeczeńskie siły bezpieczeństwa, głównie z terenów wiejskich" - podaje ukraiński wywiad wojskowy.
Czytaj więcej
Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że partnerzy ostrzegali władze Ukrainy o inwazji rosyjskiej, ale nie podał szczegółów. Powiedział też, że...
"Pod groźbą postępowania karnego pod sfingowanymi zarzutami i pod groźbą tortur, zmuszani są do podpisywania kontraktów i uczestniczenia w wojnie na Ukrainie" - czytamy w raporcie wywiadu wojskowego Ukrainy.