Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 170

Łącznie, w dwa tygodnie, na mocy porozumienia Ukrainy, Rosji, Turcji i ONZ z 22 lipca, z trzech ukraińskich portów nad Morzem Czarnym wypłynęło łącznie 14 statków ze zbożem. Dotychczas przewoziły one głównie kukurydzę.

Od 24 lutego, aż do porozumienia z lipca, Morze Czarne było blokowane przez okręty rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Stwarzało to zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego świata, ponieważ Ukraina jest jednym z głównych dostawców żywności - m.in. pszenicy - dla krajów Afryki i Bliskiego Wschodu.

Pierwszym statkiem z pszenicą, który wypłynął z ukraińskiego portu (Czarnomorska), jest pływający pod banderą Belize statek Sormowski, na pokładzie którego znajduje się 3 050 ton pszenicy. Statek zmierza do portu w Turcji.

W ukraińskich silosach jest ok. 20 mln ton zbóż z zeszłorocznych zbiorów. Tegoroczne zbiory szacowane są również na 20 mln ton.

14

Tyle statków z żywnością wypłynęło od 22 lipca z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym

Drugi statek, który wypłynął w piątek z ukraińskiego portu, to pływający pod banderą Wysp Marshalla statek Star Laura. Na jego pokładzie znajduje się 60 tys. ton pszenicy.

Pierwszy statek, który wypłynął z ukraińskiego portu na mocy porozumienia z 22 lipca, Razoni, w piątek znajdował się w drodze do Egiptu po tym jak Liban odmówił przyjęcia dostawy kukurydzy, ze względu na opóźnienie dostawy o pięć miesięcy.