„Obecnie toczy się śledztwo przeciwko brytyjskim najemnikom Dylanowi Healy i Andrew Hillowi - poinformowali prokuratorzy samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej, cytowani przez tamtejszą agencję informacyjną DAN.

Oskarżeni są na podstawie tych samych artykułów, co trzej wcześniej skazani najemnicy. Trwa śledztwo i wniesiono oskarżenia - pisze DAN, powołując się na anonimowych urzędników.

To kolejni Brytyjczycy pochwyceni w czasie walk przez prorosyjskich separatystów, którzy będą sądzeni za walkę po stronie Ukrainy w charakterze najemników.

9 czerwca Brytyjczycy Aiden Aslin i Shaun Pinner oraz obywatel Maroka Brahimem Saadounem zostali skazani na śmierć.

Czytaj więcej

Dwaj Brytyjczycy i Marokańczyk skazani w Doniecku na śmierć za walkę po stronie Ukrainy

Władze DRL poinformowały, że trzej mężczyźni byli zagranicznymi ochotnikami, którzy zostali zatrzymani przez siły rosyjskie w ukraińskim mieście Mariupol. RIA Nowosti informowała, że ​​Pinner, Aslin i Saadoune zostaną rozstrzelani. Mają czas do 9 lipca na wniesienie apelacji.

W czwartek Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) w Strasburgu  poinformował o wydaniu środków tymczasowych, wstrzymujących wykonanie kary śmierci wobec dwóch Brytyjczyków, walczących po stronie Ukrainy.

Czytaj więcej

ETPC wstrzymuje egzekucję Brytyjczyków walczących w Ukrainie

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział jednak, że Rosja uchwaliła w tym miesiącu ustawę, która usunęła ją spod jurysdykcji najwyższego europejskiego trybunału praw człowieka i dlatego nie jest związana tym nakazem.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

- Los najemników zależy od DRL. Rosja nie przestrzega już zaleceń Trybunału w Strasburgu. To wszystko - skwitował Pieskow.

Czytaj więcej

Pieskow o skazanych Brytyjczykach: Rosja już nie przestrzega zaleceń ETPC