Bitwa, która trwa obecnie w obwodzie ługańskim, może przesądzić o sukcesie lub porażce ofensywy Rosji w Donbasie - zauważa Reuters.

Celem rosyjskiej ofensywy w Donbasie jest zajęcie całych obwodów donieckiego i ługańskiego i zamknięcie w kotle ukraińskich sił broniących się na tym terenie.

We wtorek gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko, poinformował, że Rosjanie zajęli trzy miasteczka w tym obwodzie - m.in. Siwtłodarsk

Czytaj więcej

Chiny wzywają do stworzenia korytarza dla eksportu zboża z Rosji i Ukrainy

- Sytuacja na (wschodnim) froncie jest skrajnie trudna, ponieważ los tego kraju (Ukrainy) prawdopodobnie decyduje się tam właśnie teraz - oświadczył rzecznik resortu obrony Ukrainy, Ołeksandr Motuzianyk.

Obecnie działania rosyjskiej armii skupiają się na zajęciu Siewierodoniecka i Lisiczańska, dwóch ostatnich dużych miast w obwodzie ługańskim, które kontrolują ukraińskie wojska. Miasta znajdują się na dwóch brzegach Dońca Siewierskiego. Rosjanie nacierają na miasta z trzech stron, próbując je okrążyć.

Los tego kraju (Ukrainy) prawdopodobnie decyduje się na froncie wschodnim właśnie teraz

Ołeksandr Motuzianyk

- Wróg skupił swoje wysiłki w ramach ofensywy na okrążeniu Lisiczańska i Siewierodoniecka - poinformował gubernator obwodu ługańskiego, Serhij Haidai.

Ukraińska armia podała, że w ciągu doby odparła w Donbasie dziewięć ataków Rosjan.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ