Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ) to powstały w 1992 roku organizacja zbiorowego bezpieczeństwa niektórych państw członkowskich Wspólnoty Niepodległych Państw.

Zrzesza Armenię, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan i Rosję, w której stolicy ma swoją siedzibę główną.

Od 2008 roku OUBZ ma swoje wojsko - Siły Zbrojne Szybkiego Reagowania Układu. W styczniu 2022 roku na wniosek prezydenta Kazachstanu wkroczyły one do kraju gdzie wybuchły protesty związane z radykalnymi podwyżkami cen gazu.

Czytaj więcej

Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym wysyła siły do Kazachstanu

Sekretarz generalny OUBZ, Białorusin Stanisław Zaś, zabrał głos w sprawie planowanego rozszerzenia NATO - wnioski o przystąpienie do sojuszu złożyły Szwecja i Finlandia.

Zdaniem Zasia rozszerzenie NATO będzie nie tylko "wylęgarnią zaostrzenia napięcia i dalszej militaryzacji regionu", ale też nie zapewni bezpieczeństwa swoim członkom.

Zaś zapewnił, że OUBZ jest w stanie "odpowiednio zareagować" na ekspansję NATO, a jej potencjał jest tak silny, że nie ma konieczności jego wzmacniania.

- Teraz OUBZ jest organizacją międzynarodową znakomitą i całkiem skuteczną - mówił Zaś w wywiadzie dla telewizji Białoruś-1. - Oznacza to, że nie jest to tylko wojskowy blok polityczny, ale jest także organizacją wielofunkcyjną, która zapewnia ochronę przed innymi zagrożeniami.

Zaś zapewniał, że OUBZ ma "wszelkie możliwości", aby być "skuteczną tarczą" dla wszystkich sześciu członków i zapewnić im bezpieczeństwo.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ