Rosyjskie agencje prasowe cytują oświadczenie rzecznika Ministerstwa Obrony Rosji gen. Igora Konaszenkowa. Podał on, że minister obrony Rosji Siergiej Szojgu przekazał prezydentowi Władimirowi Putinowi meldunek o "zakończeniu operacji" na terenie zakładów Azowstal w Mariupolu.

Według tego źródła, wszyscy ukraińscy żołnierze poddali się i opuścili teren kombinatu, a wojska rosyjskie przejęły całkowitą kontrolę nad Azowstalem, w tym nad podziemną częścią kompleksu, oraz nad całym Mariupolem. Według oświadczenia rosyjskiego Ministerstwa Obrony, Azowstal został "całkowicie wyzwolony" od ukraińskich obrońców. Resort podał, że w piątek poddała się ostatnia grupa 531 osób, a łącznie w ostatnich dniach broń złożyło 2 439 obrońców Azowstalu.

Czytaj więcej

Prezydent Zełenski: Z Azowstalu ewakuowani są wszyscy obrońcy

Mariupol był oblężony przez Rosjan od 2 marca. W ostatnich tygodniach żołnierze Pułku Azow oraz 36. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej bronili się już wyłącznie na terenie zakładów Azowstal, korzystając z systemu bunkrów i podziemnych korytarzy, istniejących pod kombinatem.

Władze Ukrainy wielokrotnie podkreślały, że brakuje im ciężkiego sprzętu, by uratować żołnierzy z Mariupola środkami militarnymi. Kijów prowadził natomiast intensywne działania dyplomatyczne mające na celu najpierw ewakuację znajdujących się w zakładach Azowstal cywilów, a później żołnierzy broniących kombinatu. W poniedziałek z Azowstalu ewakuowano ponad 260 żołnierzy, którzy mieli być wymienieni na rosyjskich jeńców wojennych. W kolejnych dniach pojawiły się doniesienia o autokarach, którymi na tereny kontrolowane przez Rosję lub prorosyjskich separatystów wywożeni byli ukraińscy żołnierze.

Do tej pory niejasnym było, czy trwająca ewakuacja obrońców Mariupola była kapitulacją. Ukraińscy politycy nie używają wyrażenia "jeńcy" w stosunku do żołnierzy opuszczających kombinat Azowstalu. Mówią jedynie o tym, że zostaną oni wymienieni na rosyjskich jeńców. Dowódcy ukraińscy informują zaś, że ostatni rozkaz, jaki otrzymał garnizon, brzmiał: "Chronić życie żołnierzy".

Czytaj więcej

Konwój autokarów. Obrońcy Azowstalu opuszczają Mariupol

Do sprawy odniósł się prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który powiedział w wywiadzie, którego fragment został opublikowany w piątek, że ​​w najbliższym czasie zakończy się proces ewakuacji wszystkich ukraińskich obrońców z zakładów Azowstal w Mariupolu.

- Do tej pory wszyscy cywile zostali ewakuowani - ci, którzy znajdowali się w zakładach. Ewakuacja innych cywilów, którzy znajdowali się w pobliżu Azowstalu lub przebywali w Mariupolu, już dawno się rozpoczęła - mówił Zełenski. - (Z Azowstalu) ewakuowano cywilów, ewakuowano medyków, ewakuowano ciężko rannych, ewakuowano rannych. (...) W najbliższej przyszłości, nawet w najbliższych dniach, myślę, że ewakuacja wszystkich zostanie zakończona, w najbliższej przyszłości - dodał.

Autopromocja
TYLKO U NAS

Ambasador Chin w Polsce Sun Linjiang o nowej ofercie współpracy Pekinu z Warszawą

CZYTAJ