Zełenski mówił o tym w wywiadzie, nagranym z okazji trzeciej rocznicy zaprzysiężenia na prezydenta. Fragment wywiadu, dotyczący Mariupola, został opublikowany wcześniej - podaje Ukrinform.

- Do tej pory wszyscy cywile zostali ewakuowani - ci, którzy znajdowali się w zakładach. Ewakuacja innych cywilów, którzy znajdowali się w pobliżu Azowstalu lub przebywali w Mariupolu, już dawno się rozpoczęła - mówił prezydent.

- (Z Azowstalu) ewakuowano cywilów, ewakuowano medyków, ewakuowano ciężko rannych, ewakuowano rannych. (...) W najbliższej przyszłości, nawet w najbliższych dniach, myślę, że ewakuacja wszystkich zostanie zakończona, w najbliższej przyszłości - dodał Zełenski.

Czytaj więcej

W trzecim miesiącu najazdu Rosjanie coraz częściej muszą się rozpaczliwie bronić

Prezydent tłumaczył, że proces ewakuacji z Azowstalu jest złożony. Przekazał, że wcześniej prowadził negocjacje w tej sprawie z Turcją, Szwajcarią, Izraelem, ale najpierw z Francją, ze względu na „jej stosunki z Federacją Rosyjską”. Podkreślił, że negocjacje rozpoczęły się wtedy, kiedy stało się jasne, że do Mariupola nie da rady się przebić ukraińska armia. Zaznaczył też, że wielokrotnie prosił zagranicznych partnerów o broń w celu militarnego odblokowania Mariupola.

- Dziesiątki, setki razy szczegółowo rozmawiałem z przywódcami innych państw, aby dostarczyli odpowiednią broń naszemu wojsku, abyśmy mogli dotrzeć do Mariupola środkami wojskowymi w celu odblokowania tych ludzi – powiedział Zełenski.

Prezydent podkreślił, że wszyscy obrońcy Mariupola to „absolutni bohaterowie”, którym przekazano, że „mają pełne prawo do ewakuacji i ratowania życia”.

Czytaj więcej

Jerzy Haszczyński: Heroizm nie z tej epoki

Do tej pory niejasnym było, czy trwająca ewakuacja obrońców Mariupola była kapitulacją. Ukraińscy politycy nie używają na przykład wyrażenia „jeńcy” w stosunku do żołnierzy opuszczających kombinat Azowstalu. Mówią jedynie o tym, że zostaną oni wymienieni na rosyjskich jeńców. Dowódcy ukraińscy informują zaś, że ostatni rozkaz, jaki otrzymał garnizon, brzmiał: „Chronić życie żołnierzy”.

Autopromocja
TYLKO U NAS

Ambasador Chin w Polsce Sun Linjiang o nowej ofercie współpracy Pekinu z Warszawą

CZYTAJ