Sztab Generalny armii Ukrainy podaje, że nie zaobserwowano "znaczących zmian" jeśli chodzi o siły zbrojne Republiki Białorusi w rejonie granicy Ukrainy z Białorusią. "Zagrożenie atakami rakietowymi i bombowymi z terytorium Białorusi utrzymuje się" - zaznacza ukraiński Sztab Generalny.

Na Siewierszczyźnie Rosjanie mają "sprowadzać sprzęt inżynieryjny na pozycje wokół miejscowości Azarowka w obwodzie briańskim". Rosjanie ostrzeliwują też z artylerii i moździerzy pograniczne miejscowości w obwodach sumskim i czernihowskim.

W obwodzie charkowskim wysiłki Rosjan mają być skupione na "utrzymaniu zajętych pozycji". Rosjanie podejmują też próby kontrataków w celu odzyskania terenów, z których zostali wyparci. Prowadzą również rozpoznanie powietrzne z użyciem bezzałogowych statków powietrznych.

Na kierunku słowiańskim Rosjanie ostrzeliwują infrastrukturę cywilną w rejonie miejscowości Dowhenke, Wielkiej Komyszuwachy i Dołyny.

W obwodzie donieckim Rosjanie mieli zintensyfikować ofensywę i natarcia w celu poprawy sytuacji taktycznej. Wzdłuż całej linii kontaktu Rosjanie ostrzeliwali ukraińskie pozycje z użyciem artylerii, moździerzy, wyrzutni rakiet, a także lotnictwa. Celem ataków było niszczenie umocnień na pozycjach ukraińskiej armii.

W rejonie miejscowości Łyman Rosjanie przeprowadzają ostrzał infrastruktury cywilnej w rejonie miejscowości Dibrowa i Zakitne.

W rejonie Siewierodoniecka Rosjanie prowadzą działania zaczepne, ale bez sukcesów - podaje Sztab Generalny armii Ukrainy. Na kierunku tym Rosjanie mieli ponieść straty i byli zmuszeni się wycofać. Walki trwają w rejonie Toszkiwki.

W rejonie miejscowości Bachmut Rosjanie, ze wsparciem artylerii i moździerzy, prowadzą działania ofensywne, próbując poprawić pozycje taktyczne swoich jednostek w pobliżu Wołodymyriwki i Wasyliwki.

Autopromocja
TYLKO U NAS

Ambasador Chin w Polsce Sun Linjiang o nowej ofercie współpracy Pekinu z Warszawą

CZYTAJ

W rejonie Awdijiwki Rosjanie - ze wsparciem artylerii - prowadzili ofensywę w rejonie miejscowości Wesełe. Ponieśli jednak straty i musieli się wycofać.

W rejonie miejscowości Kurachiw Rosjanie przeprowadzili zmasowany ostrzał artyleryjski infrastruktury cywilnej, po czym nastąpiła ofensywa na Nowomychaiłiwkę i Ołeksandriwkę, która nie przyniosła jednak powodzenia.

Czytaj więcej

Grupa G7: 18,4 mld dolarów w 2022 roku na wsparcie Ukrainy

W rejonie obwodu zaporoskiego Rosjanie prowadzą ostrzał infrastruktury cywilnej.

W rejonie południowego Buhu Rosjanie nie prowadzili aktywnych działań ofensywnych ograniczając się do ostrzału ukraińskich pozycji z użyciem artylerii i moździerzy. Na kierunku tym Rosjanie tworzą drugą linię obrony z użyciem sprzętu inżynieryjnego. 

W Donbasie, w ciągu doby, Ukraińcy odparli 14 ataków Rosjan niszcząc osiem czołgów, 14 pojazdów opancerzonych i sześć innych pojazdów.

Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła w ciągu doby jeden bezzałogowy statek powietrzny, Orlan-10.