Na profilu Ukrenergo na Facebooku pojawiło się oświadczenie w tej sprawie.

"Zazwyczaj operator sieci energetycznej nie komentuje oświadczeń przestępców, ale to jest w jasny sposób skierowane do międzynarodowego odbiorcy. Więc grzecznie przypomnimy obywatelom Ukrainy i naszym europejskim partnerom, że Zaporoska Elektrownia Jądrowa jest wpięta w ukraińską sieć energetyczną, znajdującą się pod kontrolą ukraińskich specjalistów" - czytamy na profilu Ukrenergo.

Następnie ukraiński operator przypomina, że ukraińska sieć energetyczna "nie ma obecnie fizycznego połączenia z rosyjską siecią energetyczną". "Więc, dostarczanie prądu z ukraińskich elektrowni do Rosji jest obecnie fizycznie niemożliwe" - podkreśla Ukrenergo.

Czytaj więcej

Enerhodar: Rosjanie przygotowują "referendum" ws. aneksji

"Jakakolwiek zmiana tej sytuacji oznaczałaby akt nuklearnego terroryzmu i ci, którzy stworzyliby takie zagrożenie, byliby pociągnięci za to do odpowiedzialności" - dodaje spółka.

"Więc, skoro ukraińska sieć nie jest połączona z Rosją i Białorusią, rosyjscy urzędnicy mogą obiecać dostarczanie energii jedynie do krążownika 'Moskwa'. Mówią, że ma problemy z zasilaniem i ograniczoną mobilność" - kończy swój wpis Ukrenergo, nawiązując do zatopionego przez Ukraińców okrętu flagowego Floty Czarnomorskiej.

Skoro ukraińska sieć nie jest połączona z Rosją i Białorusią, rosyjscy urzędnicy mogą obiecać dostarczanie energii jedynie do krążownika "Moskwa"

Fragment oświadczenia Ukrenergo

Ukrenergo pisze też, że celem oświadczeń Rosji ws. Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej jest "zdestabilizowanie toczących się negocjacji z UE ws. rozpoczęcia eksportu energii z Ukrainy".

"Ale Rosjanom się to nie uda. Wszyscy w UE rozumieją, że ukraińska sieć energetyczna jest europejską siecią" - czytamy w oświadczeniu.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Rosyjskie media podawały wcześniej, że wicepremier Rosji, Marat Chusnulin stwierdził, że "Zaporoska Elektrownia Jądrowa pracuje obecnie dla Rosji", a Ukraina może pozyskiwać z niej energię jeśli za to zapłaci.