- Z naszego punktu widzenia tak długo, jak obecny reżim jest przy władzy (w Rosji), państwa sąsiadujące z nią będą, w pewnym stopniu, zagrożone - powiedział Landsbergis.

Jak dodał od władzy musi zostać odsunięty w Rosji nie tylko Putin, ale także cały obecny reżim ponieważ "ktoś może zmienić Putina i zmienić jego najbliższe otoczenie, ale inny Putin może się pojawić na jego miejscu".

Czytaj więcej

Biden: Obawiam się, że Putin nie ma jak wycofać się z wojny na Ukrainie

Szef MSZ Litwy oceniając przemówienie Putina wygłoszone na Placu Czerwonym, 9 maja, stwierdził, że było ono "rozczarowujące" a "ponure twarze" generałów i innych osób wokół Putina, były oznaką porażki jakiej Rosja doznaje w czasie wojny na Ukrainie.

Landsbergis ostrzegł jednak, że "ranny Putin może być nawet groźniejszy" dlatego jedynym sposobem na usunięcie zagrożenia ze strony Rosji jest odsunięcie go o władzy.

Ktoś może zmienić Putina i zmienić jego najbliższe otoczenie, ale inny Putin może się pojawić na jego miejscu

Gabrielius Landsbergis, szef MSZ Litwy

- Tak długo jak (rosyjski) reżim ma zamiar prowadzić wojny poza terytorium Rosji, państwa wokół niej są zagrożone - posumował szef MSZ Litwy.

Landsbergis wyraził zadowolenie ze wsparcia, jakiego sojusznicy z NATO udzielają Litwie i innym państwom na flance wschodniej, ale dodał, że potrzebne jest jeszcze większe wsparcie. Szef MSZ Litwy zapowiedział, że jego kraj, a także inne państwa bałtyckie, będą starać się o stałą obecność wojsk NATO na swoim terytorium.