"Federacja Rosyjska kontynuuje zakrojoną na szeroką skalę agresję zbrojną na Ukrainę" - czytamy w komunikacie Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy. Według informacji z godz. 18:00 czasu lokalnego, wojska rosyjskie kontynuują ofensywę na wschodzie Ukrainy w celu przejęcia pełnej kontroli nad terenami obwodów donieckiego i ługańskiego oraz utrzymania korytarza lądowego z okupowanym przez Rosję Krymem.

"Wojska rosyjskie, z wykorzystaniem bombowców strategicznych, okrętów oraz okrętów podwodnych, przeprowadzają ataki rakietowe i bombowe na infrastrukturę wojskową i cywilną. Próbują zniszczyć szlaki dostaw pomocy wojskowo-technicznej z krajów partnerskich" - przekazał ukraiński sztab dodając, że Rosjanie koncentrują uderzenia na węzły kolejowe.

Czytaj więcej

Brytyjski minister: Na Ukrainie zginęło 15 tys. rosyjskich żołnierzy

Według Sztab Generalnego Ukrainy, wojska rosyjskie rozbudowują system obrony powietrznej dalekiego zasięgu, przerzucając dodatkowe systemy przeciwlotnicze z terytorium Federacji Rosyjskiej oraz próbując stworzyć zapasy amunicji. W komunikacie czytamy, że rosyjskie dowództwo nie ustaje w wysiłkach na rzecz uzupełnienia strat w ludziach w jednostkach wojskowych bezpośrednio zaangażowanych w wojnę na terytorium Ukrainy.

Wojna na Ukrainie trwa od dwóch miesięcy. Wojska rosyjskie rozpoczęły inwazję 24 lutego od północy, z południa i ze wschodu. W związku z agresją na Ukrainę szereg państw i organizacji międzynarodowych nałożyło sankcje na Rosję, jej władze, rosyjskich oligarchów oraz rosyjskie przedsiębiorstwa.