Reklama
Rozwiń

Były szef MSZ Rosji: Biden miał rację mówiąc w Warszawie, że nie trzeba się bać

Dobrą wiadomością płynącą z rosyjsko-ukraińskich rozmów w Stambule nie jest to, że (Władimir) Putin nagle działa w dobrej wierze, ale że heroiczny ukraiński opór zmusza go do szukania wybiegów i dyplomatycznego kamuflażu - napisał na Twitterze były szef MSZ Rosji (w latach 1990-1996), Andriej Kozyriew.

Publikacja: 30.03.2022 13:45

Joe Biden

Joe Biden

Foto: AFP

arb

Kozyriew zwraca przy tym uwagę, że pozory prowadzenia negocjacji z Ukrainą mogą być "manewrem, który pozwoli Rosji kupić czas na przegrupowanie, po czym uderzyć tak mocno, jak będzie mogła".

"Reżim Putina rozumie język siły i tylko siły. Doznając porażki pod Kijowem, Putin zdaje się na dyplomatyczne i konwencjonalne, wojskowe manewry (nie na taktyczne ładunki jądrowe)" - zauważa Kozyriew.

Były szef MSZ Rosji pisze też, że prezydent USA "słusznie wzywał w Warszawie, aby się nie lękać". "Sojusznicy z NATO powinni iść za jego radą" - dodaje.

Czytaj więcej

Kreml: Rozmowy pokojowe z Ukrainą nie przyniosły żadnych obiecujących rezultatów

Zdaniem Kozyriewa prezydent USA "nie powinien przepraszać ani wycofywać się z mocnych słów" wygłoszonych w Warszawie (Biden mówił m.in. że Władimir Putin nie może pozostać u władzy). Były szef MSZ pisze, że przemówienie Bidena w Warszawie mogłoby być równie dobre, jak przemówienie Ronalda Reagana w Berlinie (gdzie pod koniec lat 80-tych prezydent USA apelował do Michaiła Gorbaczowa, by ten zburzył Mur Berliński), jeśli poszłyby za nim odpowiednie środki militarne, np. dostarczenie systemów obrony przeciwlotniczej i innych rodzajów uzbrojenia, których domaga się prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. 

Reżim Putina rozumie język siły i tylko siły

Andriej Kozyriew, były szef MSZ

"Na początku wojny Putin stawiał na słabość Ukrainy i Zachodu. Kpił z możliwości negocjacji. Spróbuje tego znowu, zwłaszcza, jeśli Zachód wstrzyma wsparcie wojskowe lub złagodzi sankcje w związku z wątłym porozumieniem o zawieszeniu broni" - podsumowuje Kozyriew. 

Konflikty zbrojne
Altius, eksperymentalny rosyjski dron, runął na budynek w Kazaniu
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Konflikty zbrojne
Nagroda Nobla dla Donalda Trumpa? Beniamin Netanjahu wręczył mu dokument
Konflikty zbrojne
Zapadła decyzja, Pentagon potwierdza. Donald Trump: Ukraina musi się bronić
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1230
Konflikty zbrojne
Rosja blisko przełamania ukraińskiej obrony. Sukces w nieoczekiwanym miejscu