Visa w wydanym komunikacie informuje, że „będzie współpracować ze swoimi klientami i partnerami w Rosji, aby zaprzestać wszystkich transakcji Visa w ciągu najbliższych dni”. Następnie „wszystkie transakcje zainicjowane kartami Visa wydanymi w Rosji przestaną działać poza tym krajem, a karty Visa wydane przez instytucje finansowe poza Rosją nie będą już działać w Federacji Rosyjskiej” - czytamy w oświadczeniu.

- Jesteśmy zmuszeni do działania, po niesprowokowanej inwazji Rosji na Ukrainę i niedopuszczalnych wydarzeniach, których byliśmy świadkami - powiedział Al Kelly, prezes i dyrektor generalny Visa Inc. - Żałujemy, że będzie to miało wpływ na naszych cenionych współpracowników oraz na klientów, partnerów, handlowców i posiadaczy kart, których obsługujemy w Rosji - dodał, zwracając jednak uwagę, że „wojna i ciągłe zagrożenie dla pokoju oraz stabilności wymagają, aby zareagować zgodnie z naszymi wartościami”.

74 proc.

transakcji płatniczych obsłużyły w 2020 roku karty Visa i Mastercard

Obszerniejszy komunikat wydał Mastercard. „Od ponad tygodnia świat przygląda się szokującym wydarzeniom, będącym efektem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Nasi koledzy, nasi klienci i nasi partnerzy zostali dotknięci w sposób, którego większość z nas nie mogła sobie wyobrazić” - piszą autorzy komunikatu. Zastrzegając, że decyzja ta poparta została analizą a spółka zdaje sobie z sprawę z „bezprecedensowego charakteru obecnego konfliktu i niepewnego otoczenia gospodarcze”, organizacja informuje o zawieszeniu usług sieciowych w Rosji.

„Karty wydawane przez rosyjskie banki nie będą już obsługiwane przez sieć Mastercard. Każda karta Mastercard wydana poza granicami kraju nie będzie działać u rosyjskich sprzedawców ani w bankomatach” - wyjaśnia komunikat.

„To były i nadal będą bardzo trudne dni – przede wszystkim dla naszych pracowników i ich rodzin na Ukrainie, dla naszych kolegów z krewnymi i przyjaciółmi w regionie, dla naszych kolegów w Rosji, i dla reszty nas, którzy patrzymy z daleka” - czytamy dalej.

Wśród kart debetowych i kredytowych wydanych w Rosji, karty Visa i Mastercard w 2020 roku obsłużyły 74 proc. transakcji płatniczych - wynika z branżowej publikacji Nilson Report, cytowanej przez „The Wall Street Journal”. Dziennik, który kilka dni analizował taki scenariusz, zwracał jednak uwagę, że Rosja może znaleźć sposób na poradzenie sobie z opuszczeniem rynku przez gigantów. To Mir - konkurencyjna, rosyjska sieć płatności, która odpowiada za prawie całą pozostałą część rynku. „Dzięki niej Rosjanie mogą dokonywać zakupów kartami na terenie kraju. Chociaż Visa i Mastercard nie obsługują na przykład transakcji z użyciem kart Sberbanku, zakupy za ich pomocą mogą być kierowane przez sieć Mir” - pisał „WSJ”.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow już przed rokiem przyznawał, że największym problemem systemu Mir jest brak zagranicznych chętnych do jego akceptowania.

Bank Centralny: W Rosji karty nadal będą działać

Rosyjski Bank Centralny poinformował późnym wieczorem, że karty Visa i Mastercard, wydane przez rosyjskie banki, będą nadal działać w Rosji do dnia ich wygaśnięcia. „Transakcje na nich są przetwarzane w kraju w Krajowym Systemie Kart Płatniczych i nie podlegają sankcjom. Środki klientów na rachunkach powiązanych z takimi kartami są w pełni zapisane i dostępne” – przekazano w komunikacie.

Według Banku Centralnego posiadacze kart Visa i Mastercard w Rosji będą mogli nadal dokonywać transakcji w bankomatach, płacić kartami i dokonywać przelewów z karty na kartę. Jednocześnie w komunikacie zastrzeżono, że transakcje międzynarodowe nie będą dostępne. Dotyczyć to ma zarówno płatności za zakupy w zagranicznych sklepach internetowych, jak i korzystania z tych kart za granicą.

Alfa-Bank: Przez co najmniej trzy dni wszystko będzie po staremu

„Mastercard i Visa tymczasowo opuszczają Rosję. Co to oznacza? Przez kilka dni (na pewno co najmniej trzy) wszystko będzie działać jak zwykle. Zakupy będą odbywać się na całym świecie” - poinformował na Telegramie Alfa-Bank, największy z prywatnych banków w Rosji.

Po tym terminie karty Visa i Mastercard Alfa-Banku będą nadal działać w Rosji w taki sam sposób, jak poprzednio. Za granicą - „chwilowo” nie. Bank zalecił wypłacenie gotówki tym, którzy są obecnie za granicą”.

Decyzja o ograniczeniu działalności przez Visa i Mastercard nie wpłynie zatem na działanie kart (wydanych przez rosyjskie banki) na terenie Rosji. Jest to możliwe, ponieważ w Rosji wszystkie płatności przechodzą przez krajowy system NSPK i są niezależne od zagranicznych rozwiązań płatniczych - konkluduje agencja TASS.