Do trzęsienia ziemi o sile 6 (drugiej najwyższej) w japońskiej skali shindo doszło o godz. 14:42 czasu lokalnego. Hipocentrów wstrząsów znajdowało się na głębokości 10 kilometrów.

Nie wydano ostrzeżenia przed tsunami. Agencja meteorologiczna zaznaczyła jednak, że poziom morza może zmienić się o 20 cm.

Czytaj więcej

"Usłyszeliśmy, że jest tsunami i uciekliśmy". Silne trzęsienie ziemi w Indonezji

Trzęsienie ziemi wystąpiło na północnym krańcu półwyspu Noto w środkowej części wyspy Honsiu w prefekturze Ishikawa u wybrzeży Morza Japońskiego, ok. 300 km na północny zachód od Tokio.

Główny sekretarz japońskiego rządu Hirokazu Matsuno powiedział na konferencji prasowej, że w rejonie trzęsienia ziemi możliwe są wstrząsy wtórne o sile podobnej do wstrząsu pierwotnego. Odnotowano już wstrząs wtórny o sile 4 w skali shindo.

Czytaj więcej

Niszczycielskie tornada w USA. Zginęło ponad 20 osób

Jak donosi nadawca NHK, władze badają doniesienia o uszkodzonych budynkach. Jak dotąd brak doniesień o ofiarach wśród ludzi.

Z powodu trzęsienia ziemi zawieszono kursowanie niektórych pociągów w regionie. Część ruchu przywrócono.

Agencja Reutera podała, powołując się na japońskie media, że w elektrowniach jądrowych Shika (prefektura Ishikawa) i Kashiwazaki-Kariwa (sąsiednia prefektura Niigata) nie odnotowano żadnych nieprawidłowości.