Pogrzeb za pogrzebem po trzęsieniu ziemi w Afganistanie

Ziemia zatrzęsła się w nocy z wtorku na środę. Po południu informowano o co najmniej tysiącu ofiarach śmiertelnych we wschodnim Afganistanie. Ale ta liczba może znacznie wzrosnąć, bo – jak podawały lokalne władze – najsilniejsze wstrząsy dotknęły trudno dostępne górskie miejscowości. Do środowego wieczora odnaleziono ponad 1,5 tysiąca rannych.

Publikacja: 22.06.2022 20:03

Pogrzeb za pogrzebem po trzęsieniu ziemi w Afganistanie

Foto: Bakhtar News Agency / AFP

„Krzyczałam ja i krzyczały dzieci, krzyczeli nasi sąsiedzi, widziałam ich pokoje” – opowiadała agencji Reuters mieszkanka wschodniej prowincji Paktika, najbardziej poszkodowanej. Wsie zamieniały się tam w gruzy. Trzęsienie miało według różnych źródeł wielkość 5,9 lub 6,1 w skali Richtera, co zazwyczaj nie łączy się z totalnymi zniszczeniami i tak dużą liczbą ofiar. Na afgańskiej prowincji jednak domy są często wykonywane z kiepskich materiałów.

Jak podawała BBC, do niektórych miejscowości nie dotarła w środę żadna pomoc, sąsiedzi pomagali sąsiadom. Organizowano pogrzeb za pogrzebem.

Pod gruzami jednego domu odnaleziona ciała 17 członków jednej rodziny, przeżyło jedynie jedno dziecko – cytował „New York Times” szefa lokalnej organizacji charytatywnej.

Od prawie roku cały Afganistan jest pod kontrolą Talibów, radykalnych islamistów. Także w czasach obecności zachodnich wojsk i organizacji służby ratownicze były słabo rozwinięte. Dysponowały niewielką ilością śmigłowców i samolotów.

Najwyższy przywódca Talibów Haibatullah Achundzada wezwał wszystkich urzędników i zwykłych ludzi, by ruszyli na pomoc poszkodowanym. Przedstawiciele talibańskich, niechętnych Zachodowi władz zwrócili się o pomoc zagraniczną.

Klęski żywiołowe
Powódź we Włoszech: 9 osób nie żyje. W 36 godzin tyle deszczu co w pół roku
Klęski żywiołowe
Silne trzęsienie ziemi w Japonii. Możliwe wstrząsy wtórne, zawieszono ruch pociągów
Klęski żywiołowe
Przyjaciel dla meksykańskiej armii. Turcja dziekuje za pomoc po trzęsieniu ziemi
Klęski żywiołowe
"Usłyszeliśmy, że jest tsunami i uciekliśmy". Silne trzęsienie ziemi w Indonezji
Klęski żywiołowe
Niszczycielskie tornada w USA. Zginęło ponad 20 osób