Ustawy najłatwiej czytać na WWW

Szukając przepisów, przedsiębiorca nie musi już wertować tomów ksiąg. Dużo szybciej dotrze do nich, korzystając z serwisów internetowych

Aktualizacja: 25.09.2009 07:45 Publikacja: 25.09.2009 06:12

Ustawy najłatwiej czytać na WWW

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

Oficjalnym źródłem prawa, o czym warto pamiętać, pozostaje Dziennik Ustaw i Monitor Polski. Jednak w codziennej działalności gospodarczej dużo prościej zajrzeć do któregoś z serwisów prawnych. Tym bardziej że znajdziemy w nich nie tylko suche przepisy, ale i ich omówienia, urzędowe interpretacje, orzecznictwo sądów czy konkretne porady prawne.

[srodtytul]Sejmowa baza przepisów[/srodtytul]

Jeśli ktoś chce po prostu sprawdzić przepis w ustawie lub rozporządzeniu, dobrym źródłem informacji jest Internetowy System Aktów Prawnych ([link=http://isap.sejm.gov.pl/]http://isap.sejm.gov.pl[/link]).

Jego zaletą, poza tym, że zawiera jedną z najobszerniejszych baz aktów prawnych, jest całkowita bezpłatność. Interesującą nas ustawę czy rozporządzenie możemy znaleźć na kilka sposobów, ale najbardziej funkcjonalne jest wyszukanie według słów kluczy. Kiedy wybierzemy przycisk „Wyszukiwanie”, otworzy się okno pozwalające określić kryteria, według których system ma wybrać dla nas dokumenty. Do wyboru mamy m.in. rodzaj dokumentu, miejsce publikacji (Dziennik Ustaw, Monitor Polski) oraz hasła pomocnicze.

Do czytania tekstów aktów prawnych potrzebny jest program lub nakładka na przeglądarkę umożliwiającą otwieranie plików .pdf (Adobe Acrobat Reader).

[srodtytul]Poszukaj wyroku...[/srodtytul]

Intensywnie rozwijają się bazy danych zawierające wyroki. W zależności od rodzaju sprawy musimy zajrzeć na różne serwisy. Wyroków w sprawach administracyjnych należy szukać na stronach internetowych Naczelnego Sądu Administracyjnego ([link=http://orzeczenia.nsa.gov.pl]http://orzeczenia.nsa.gov.pl[/link]).

Wyjątkowo rozbudowany system wyszukiwawczy pozwala na znalezienie interesującego nas wyroku według wielu różnych kryteriów. O tym, jak bogata jest to baza, niech świadczy fakt, że po wpisaniu w rubryce „Szukane słowa” frazy „pozwolenie na budowę” system znalazł prawie 30 tys. orzeczeń, najstarsze z 1980 r.

Baza orzecznictwa tego sądu jest nieco uboższa, ale również systematycznie rozbudowywana. Można ją znaleźć na stronie internetowej SN ([link=http://www.sn.pl/orzecznictwo/]http://www.sn.pl/orzecznictwo[/link]). Klikając na „Najważniejsze bieżące orzecznictwo”, poznamy tezy z bieżących wyroków czy uchwał (uzasadnienia są zamieszczane z niewielkim opóźnieniem). Warto też zajrzeć do Biuletynu Sądu Najwyższego. Jest to miesięcznik, w którym publikowane są orzeczenia uznane za najistotniejsze. Działa też wyszukiwarka orzeczeń. Umożliwia znalezienie dokumentu po sygnaturze.

Praktycznie wszystkie wyroki w sprawach przetargów wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą są dostępne na stronach Urzędu Zamówień Publicznych (należy wejść pod adres [link=http://www.uzp.gov.pl/]www.uzp.gov.pl[/link] i wybrać zakładkę orzecznictwo KIO). Niestety, serwis nie umożliwia wyszukiwania wyroków. Można je jedynie przeglądać – każdy z osobna.

Najtrudniej dotrzeć do orzecznictwa sądów powszechnych. Nie ma witryny publicznej, w której zebrano by te wyroki. Ich selektywnego wyboru można próbować szukać w serwisach komercyjnych (o których niżej).

[srodtytul]... i interpretacji podatkowej[/srodtytul]

Na stronach Ministerstwa Finansów znajduje się kompleksowa baza danych dotycząca przepisów podatkowych. Można w niej znaleźć interpretacje zarówno urzędów skarbowych, jak i orzecznictwo różnych sądów na temat podatków. Jak do niej dotrzeć? Po wejściu na stronę [link=http://www.mf.gov.pl/]www.mf.gov.pl[/link] należy wybrać zakładkę „Podatki”, a potem „Interpretacje i orzeczenia”.

Na stronie MF można oczywiście szukać nie tylko interpretacji. Jest tam też struktura administracji skarbowej, są adresy urzędów skarbowych, godziny przyjmowania interesantów itd.

[srodtytul]Dane ministra sprawiedliwości[/srodtytul]

Wybierasz się do sądu? Zanim tam trafisz, warto odwiedzić serwis Ministerstwa Sprawiedliwości (www.ms.gov.pl). Znajdziesz tam podstawowe akty normatywne dotyczące sądownictwa powszechnego, adresy i numery telefonów, konta bankowe sądów. Jest też zbiór formularzy obowiązujących w polskich sądach.

Resort sprawiedliwości prowadzi też wyszukiwarkę firm figurujących w Krajowym Rejestrze Sądowym ([link=http://krs.cors.gov.pl]http://krs.cors.gov.pl[/link]). Kiedy już znajdziemy daną firmę (po nazwie lub wg numeru KRS), możemy się dowiedzieć m.in., jaka jest jej forma prawna, gdzie ma swoją siedzibę i kto wchodzi w skład jej zarządu. Bardziej szczegółowych informacji, np. o wspólnikach czy wysokości kapitału zakładowego, już tu jednak nie ma.

[srodtytul]Sprawdź znak towarowy[/srodtytul]

Jeśli planujesz objąć ochroną własną ramkę, wpierw musisz sprawdzić, czy ktoś już nie zarejestrował znaku towarowego, którym jesteś zainteresowany. Najłatwiej to zrobić poprzez stronę internetową Urzędu Patentowego RP ([link=http://www.uprp.pl/polski]www.uprp.pl[/link]). Po jej otwarciu należy wybrać zakładkę „Bazy danych UPRP” i na następnej stronie jeszcze raz odnośnik o tej samej treści. Otworzy się okno wyboru bazy danych. Serwis UP pozwala przeszukiwać m.in. rejestry znaków towarowych‚ wynalazków‚ wzorów użytkowych i wzorów przemysłowych.

[srodtytul]Płatne, ale nie wszystko[/srodtytul]

Najbardziej rozbudowane są serwisy komercyjne. Chociaż najczęściej są płatne, nie oznacza to jednak, że za darmo nic z nich nie uzyskamy. Wiele informacji (np. aktualności) jest bowiem dostępnych bez konieczności uiszczenia zapłaty.

Przepisów, orzecznictwa, komentarzy można szukać m.in. na stronach [link=http://www.lex.com.pl/]www.lex.com.pl[/link], www.abc.com.pl czy [link=http://www.nettax.pl/serwis/]www.nettax.com.pl[/link]. Niektóre serwisy specjalizują się w obsłudze wybranych grup użytkowników, np. [link=http://www.podatki.pl/]www.podatki.pl[/link] czy [link=http://www.taxonline.pl/]www.taxonline.pl[/link].

masz pytanie, wyślij e-mail do autora [mail=s.wikariak@rp.pl]s.wikariak@rp.pl[/mail]

Oficjalnym źródłem prawa, o czym warto pamiętać, pozostaje Dziennik Ustaw i Monitor Polski. Jednak w codziennej działalności gospodarczej dużo prościej zajrzeć do któregoś z serwisów prawnych. Tym bardziej że znajdziemy w nich nie tylko suche przepisy, ale i ich omówienia, urzędowe interpretacje, orzecznictwo sądów czy konkretne porady prawne.

[srodtytul]Sejmowa baza przepisów[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku