Oficjalnym źródłem prawa, o czym warto pamiętać, pozostaje Dziennik Ustaw i Monitor Polski. Jednak w codziennej działalności gospodarczej dużo prościej zajrzeć do któregoś z serwisów prawnych. Tym bardziej że znajdziemy w nich nie tylko suche przepisy, ale i ich omówienia, urzędowe interpretacje, orzecznictwo sądów czy konkretne porady prawne.
[srodtytul]Sejmowa baza przepisów[/srodtytul]
Jeśli ktoś chce po prostu sprawdzić przepis w ustawie lub rozporządzeniu, dobrym źródłem informacji jest Internetowy System Aktów Prawnych ([link=http://isap.sejm.gov.pl/]http://isap.sejm.gov.pl[/link]).
Jego zaletą, poza tym, że zawiera jedną z najobszerniejszych baz aktów prawnych, jest całkowita bezpłatność. Interesującą nas ustawę czy rozporządzenie możemy znaleźć na kilka sposobów, ale najbardziej funkcjonalne jest wyszukanie według słów kluczy. Kiedy wybierzemy przycisk „Wyszukiwanie”, otworzy się okno pozwalające określić kryteria, według których system ma wybrać dla nas dokumenty. Do wyboru mamy m.in. rodzaj dokumentu, miejsce publikacji (Dziennik Ustaw, Monitor Polski) oraz hasła pomocnicze.
Do czytania tekstów aktów prawnych potrzebny jest program lub nakładka na przeglądarkę umożliwiającą otwieranie plików .pdf (Adobe Acrobat Reader).