Włoska spółka Dimensione Direct Sales zajmowała się sprzedażą reprodukcji mebli w stylu Bauhaus. Oferta spółki była skierowana do klientów w Niemczech. Transportem zajmowała się włoska spółka transportowa In.Sp.Em., zarządzana przez obywatela niemieckiego, Titusa D. Kierowcy odbierali we Włoszech towar i po dostarczeniu na miejsce otrzymywali od niemieckich klientów zapłatę.

Titus D. został skazany przez sąd w Monachium za pomocnictwo w rozprowadzaniu bez zezwolenia osoby uprawnionej reprodukcji mebli, chronionych w Niemczech prawem autorskim. We Włoszech meble nie były objęte ochroną, ale sąd uznał, że rozpowszechnianie w rozumieniu prawa autorskiego nie odbywało się we Włoszech, lecz w Niemczech, gdzie było zabronione. Titus D. zaskarżył wyrok do federalnego sądu najwyższego, który zwrócił się z pytaniem do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, czy w tym przypadku stosowanie niemieckiego prawa karnego stanowi nieuzasadnione ograniczenie swobody przepływu towarów, zagwarantowanej w prawie Unii.

Zdaniem Trybunału zakaz rozpowszechniania w Niemczech, który podlega sankcjom prawa karnego, stanowi ograniczenie swobodnego przepływu towarów. Sporne ograniczenie można jednak uznać za uzasadnione koniecznością ochrony praw autorskich, w tym wyłącznego prawa do wykorzystania utworu.

– Państwo członkowskie może ścigać karnie przewoźnika za pomocnictwo w rozpowszechnianiu na terytorium kraju utworów, nawet jeżeli utwory te nie są chronione w państwie członkowskim sprzedawcy – orzekł Trybunał.

sygnatura akt: C-5/11