Zbieg egzekucji sądowej i administracyjnej

Od 8 września dalsze prowadzenie obu egzekucji przejmuje organ, który jako pierwszy dokonał zajęcia. Jeżeli nie można ustalić pierwszeństwa, właściwy jest organ, który prowadzi egzekucję w celu zaspokojenia należności w wyższej kwocie.

Publikacja: 04.10.2016 02:00

Zbieg egzekucji sądowej i administracyjnej

Foto: www.sxc.hu

Wprowadzone modyfikacje wynikają z ustawy z 10 lipca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny, ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (dalej nowelizacja). Art. 2 nowelizacji wprowadził zmiany w kodeksie postępowania cywilnego (dalej k.p.c.), a art. 3 nowelizacji - w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (dalej u.p.e.a.). Nowelizacją odstąpiono od sądowego modelu rozstrzygania o zbiegu egzekucji administracyjnej i sądowej oraz wprowadzono ustawowy model rozstrzygania o tym zbiegu. Zgodnie z art. 21 ust. 4 i 5 nowelizacji nowe regulacje stosuje się do zbiegów egzekucji administracyjnej i sądowej, które nastąpiły po wejściu w życie nowelizacji (8 września 2016 r.).

Pozostało jeszcze 94% artykułu

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem