- Podpisanie umowy Mercosur-UE jest blisko — powiedział Bolsonaro, który mocno popierał zawarcie porozumienia o wolnym handlu od czasu objęcia urzędu w styczniu. — Każdy na tym wygra: Brazylia, Argentyna i inne kraje bloku — dodał po rozmowach z prezydentem Argentyny, w relacji agencji prasowej MercoPress. Wtórując mu Macri dodał, że kraje obu stron są bardzo bliskie porozumienia.

Kraje Mercosur - Argentyna, Brazylia, Paragwaj i Urugwaj - prowadzą z Unią negocjacje od 1999 r. dotyczące traktatu o wolnym handlu. Trzeba jednak było 20 lat rozmów, aby doszło w końcu do uzgodnienia stanowisk, mimo twierdzeń obu stron wyrażanych kilkakrotnie, że już były bliskie porozumienia. W końcu 2017 r. rząd Argentyny miał nadzieję na podpisanie traktatu z okazji szczytu WTO w Buenos Aires, ale znów przeszkodziły temu różnice zdań tym razem dotyczące płodów rolnych.

W tym tygodniu brazylijski minister gospodarki Paulo Guedes stwierdził, że do porozumienia może dojść w ciągu 3-4 tygodni. Komisarz UE ds. handlu, Cecila Malmstrom powiedziała 22 maja, że oba bloki są bliskie porozumienia i wyraziła nadzieję, że może do tego dojść przed wyłonieniem nowej Komisji Europejskiej na jesieni.

Zasadniczą przeszkodą w podpisaniu traktatu była niechęć Europejczyków do otwarcia rynku na produkty rolne z Ameryki Płd., a ostatnio doszło do różnic zdań z Brazylią o handel mięsem, cukrem i samochodami.